Krátkodobý výhled na české akcie: únor 2011 - KB, Erste a VIG

| Milan Vaníček

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny, tedy před zveřejněním výsledků hospodaření za 4. kvartál roku 2010.

Komerční banka

Komerční banka

Výsledky za 4Q (16. 2.) mohou být zajímavé ani ne tak svými čísly, která jsou většinou v souladu s očekáváním, jako oznámením o výši dividendy. Některé reporty již opětovně poukazují na možnost mimořádné dividendy. Náš základní scénář je hrubá dividenda ve výši 210 Kč (4,9% hrubý div. výnos).

Již minulý rok jsme se zmiňovali o tomto potenciálu díky vysoké kapitálové přiměřenosti, nicméně tento předpoklad se nerealizoval, potenciálně i kvůli nejistotě ohledně regulace bankovního sektoru. Aktuálně je větší informovanost v tomto směru, a tudíž opětovně tento scénář nemůžeme vyloučit. Z našich propočtů se domníváme, že by KB mohla celkově za rok 2010 vyplatit i 300–310 Kč na akcii, tedy o téměř 50 % více, než je náš základní scénář. To by jednorázově zvýšilo hrubý div. výnos na přibližně 7 %.

Na samotná čísla za 4Q jsme celkově pozitivní, kdy očekáváme čistý zisk zhruba 3,4 mld. Kč (+30 % r/r). A mělo by se jednat o rekordní zisk za celý rok.

Pozitivní informace v případě naplnění scénáře s mimořádnou dividendou mohou krátkodobě znamenat kladnou reakci na titulu. Z dlouhodobého hlediska však náhled prozatím neměníme a na titul jsme spíše neutrální, respektive nepředstavuje větší potenciál k naší cílové ceně.

Erste Group logo

Erste Group

Celkový sentiment je na banky i po spíše smíšených výsledcích bank v USA poměrně stabilní. Důležité budou výsledky evropských bank, které budou naznačovat sentiment (začátek února). Dění kolem dluhové krize eurozóny, která na banky dopadá významně, se prozatím uklidnilo. Nedá se však vyloučit, že obdobné zprávy se mohou opětovně objevit.

Výsledky banky (25. 2.) by neměly významně překvapit. Měl by pokračovat trend snižování rizikových nákladů. Očekáváme čistý zisk za 4Q na úrovni 270 mil. EUR (+50 % r/r), a to především díky opravným položkám (náklady rizika).

  • 1
  • 2
reklama
reklama