Krátkodobý výhled na české akcie: únor 2011 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV, Fortuna

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko konzervativních a dividendových akcií v systému SPAD včetně Fortuny a akcií mediální společnosti CME pro následující týdny.

Telefónica 02

Telefónica O2 C. R.

V lednu se na titulu objevila větší poptávka a titul se přehoupl přes 400 Kč poté, co se pohyboval kolem 380 Kč. Nadále platí, že se akcie obchoduje s velmi zajímavým dividendovým výnosem kolem 10 %. Navíc mu lehce nahrává situace v regionu, kdy TPSA (16,1 PLN) řeší soudní spory kolem svých zahraničních tržeb (prohrálo spor o přibližně 1,1 PLN/akcii) a Matav kvůli novým daním v Maďarsku byl více pod tlakem (spíše ke konci roku 2010 a začátkem 2011).

Výsledky 18. 2. by neměly přinést větší překvapení. Nadále očekáváme pokles v obou telefoniích. Další agresivní nabídky na vysokorychlostní internet jen naznačují, že i tento segment bude již pod tlakem (konkurence cenou). Dříve se jednalo o jeden z mála rostoucích segmentů ve fixní telefonii. Mohl by zaznít návrh managementu na výši dividendy za rok 2010. Naše očekávání je 40 Kč na akcii (zhruba 10% hrubý div. výnos).

Současné ceny kolem 410 Kč na akcii již neposkytují ani širší prostor vůči naší cílové ceně 430 Kč, a tudíž jsme na titul neutrální. Nadále platí, že velmi solidní dividendový výnos může přilákat defenzivní investory. V tomto smyslu je pro titul potenciálně nepříznivé zvyšování úrokových sazeb v ČR, které očekáváme v průběhu roku. Nicméně daný potenciální vliv vnímáme jako omezený vzhledem k velkému rozdílu mezi současnou sazbou a div. výnosem - nejvyšším v regionu.

Philip Morris ČR

Philip Morris ČR

Rok 2011 by mohl být výjimečně dobrý díky zvyšování cen bez vlivu daní. V současnosti očekáváme, že hrubá dividenda za rok 2010 bude na úrovni zhruba 850 Kč, tedy výnos na současných cenách kolem 7,1 % hrubého. Nicméně při zvýšených cenách za rok 2011 i při kompenzaci na nákladové straně můžeme pravděpodobně růst i s výší dividendy.

Otázkou v tomto případě zůstává, jak moc bude zasažena všeobecná poptávka po cigaretách v ČR, kdy odbyt v tuzemsku klesá (dle konkurenta Imperial Tobacco údaj za rok 2010 je celkový trh -0,5 % na 19 mld. ks cigaret). Samozřejmě růst cen vývoji poptávky nepomáhá i přes nízkou elasticitu u tohoto zboží. Z těchto důvodů zůstává náš názor na titul víceméně neutrální s tím, že se hrubý dividendový výnos za rok 2011 pravděpodobně lehce vylepší.

reklama
reklama