ČEZ, Telefónica a Komerční banka: Co znamenaly výsledky pro potenciál jejich akcií?

| Michal Stupavský

V průběhu února se investoři dočkali hospodářských výsledků společností ČEZ, Telefónica O2 ČR a Komerční banky za poslední kvartál loňského roku. Čím se největší české společnosti pochlubily a jaký vývoj u ceny jejich akcií můžeme letos očekávat?

Temelín

ČEZ

Výsledky elektrárenského gigantu dopadly přibližně v souladu s očekáváním analytiků. Společnost za celý rok 2010 splnila guidance, na což si analytici i investoři hodně potrpí. Čistý zisk za rok 2010 tak dosáhl 47,2 mld. Kč.

Co bylo nicméně pro investory poměrně velkým zklamáním, byla guidance managementu na letošní rok. Ta totiž počítá s meziročním poklesem provozního zisku před odpisy EBITDA o 5 % na 84,8 mld. Kč a poklesem čistého zisku dokonce o 15 % na 40,1 mld. Kč. Hlavním důvodem těchto meziročních poklesů je nižší realizovaná prodejní cena elektřiny, když loňská průměrná cena činila 54 EUR/MWh, pro letošní rok si ČEZ na forwardovém trhu zajistil průměrnou prodejní cenu na úrovni 52 EUR/MWh, což je meziroční pokles o 4 %.

Druhým negativním faktorem je posílení koruny vůči euru. Analytici tak budou muset své odhady na letošní rok výrazně snížit, na úrovni čistého zisku dokonce o 10 %.

Aktuální vývoj akcií ČEZu sledujte zde

Současná cena akcií mírně nad 800 Kč je přibližně na úrovni z přelomu roku. Momentálně nevidíme u akcií ČEZu výrazný růstový potenciál. Tři hlavní faktory, jež by měli investoři sledovat, jsou vývoj kolem potenciálního prodeje tureckých aktiv, vývoj cen elektřiny na velkoobchodním trhu, jež se stále plácají kolem úrovně 52 EUR/MWh, a návrh výše dividendy, kterého bychom se mohli dočkat na přelomu dubna a května.

reklama
reklama