Anketa: Kdo je podle vás vítěz, a kdo naopak poražený výsledkové sezóny na pražské burze za 4Q2010?

| redakce

Investiční web se ve spolupráci s deníkem E15 zeptal šesti investičních odborníků, kde je v rámci proběhnuvší výsledkové sezóny na pražské burze nejvíce přesvědčil, a naopak nejvíce zklamal. Mezi vítězi byla nejčastěji skloňována tabáková společnost Philip Morris ČR, mezi poraženými často nechyběla těžká váha v indexu PX - elektrárenský ČEZ.

Michal Stupavský

Michal Stupavský, portfoliomanažer, Conseq

Za vítěze české výsledkové sezóny považuji Komerční banku, jejíž čistý zisk za 4. kvartál ve výši 3,4 miliardy korun výrazně překonal odhady analytiků. Hlavním důvodem byly především vyšší než očekávané čisté úrokové výnosy. Za celý rok 2010 Komerční banka dosáhla nejvyššího zisku v historii (13,3 miliardy korun).

Management navíc navrhl vyplacení dividendy ve výši 270 korun na akcii, což momentálně odpovídá vysokému 6% dividendovému výnosu.

Za poraženého považuji společnost Unipetrol, která za 4. kvartál oznámila čistou ztrátu ve výši 68 milionů korun. Ta byla především důsledkem velice slabé výkonnosti rafinérského segmentu, jenž zaznamenal provozní ztrátu 27 milionů korun, přestože bylo rafinérské makroprostředí při modelové rafinérské marži na úrovni 4,5 dolaru za barel velice slušné.

Společnosti navíc stále chybí jasná dlouhodobá byznys strategie a dividendová politika.

Petr Hlinomaz

Petr Hlinomaz, burzovní analytik, BH Securities

Za vítěze lze označit asi Komerční banku a Philip Morris ČR, které překvapily trh rozdělením vyšší dividendy, i když sám za sebe bych se v obou případech přimlouval pro konzistentní a predikovatelnou dividendovou politiku.

Jako poražené vidím asi opět developery. ECM ještě sice nezveřejnila výsledky, ale v podstatě se stále jedná o bytí či nebytí, a usuzuji tak i z ticha, které vládne zhruba od poloviny prosince (poslední tisková zpráva je z 22. 12. 2010).

ORCO vypadá v číslech pěkně, ale bez účetního přehodnocení závazků (dluhopisů) by bylo ve ztrátě. Spíše bude muset ještě prodávat majetek a kladu si otázku, čím by nyní mohlo přilákat nové investory do nových projektů, a tím navyšovat kapitál a expandovat; to by se musel hodně zlepšit realitní sektor jako celek, aby si ORCO na jeho pozadí vydobylo důvěru, ale možná jsem zde příliš skeptický.

reklama
reklama