Pegas ve čtvrtek oznámí výsledky. Zisk meziročně klesne o 12,5 %

| Ondřej Moravanský

Pegas Nonwovens zveřejní své výsledky jako jedna z posledních firem pražské burzy. Hlavním faktorem v hospodaření je tradičně vývoj cen polymerů a jejich promítnutí se do nákladové a výnosové stránky. Za 1Q došlo k růstu cen surovin, meziročně o přibližně 30 %. Růst cen polymerů se vždy rychleji projeví do cen vstupů než do cen produkce, zdražení polymerů v tomto kvartálu tak vyvolalo negativní tlak na EBITDA.

Pegas Nonwovens

Dalším faktorem, který ovlivní hospodaření za 1Q, je přehodnocení délky životnosti některých výrobních linek, které se projeví snížením celoroční částky odpisů v roce 2011 o 6,7 milionu EUR (dle společnosti), tj. o zhruba 40 % našeho původního odhadu částky odpisů. Tento efekt bude samozřejmě trvat i v dalších obdobích.

Výnosy za 1Q odhadujeme na 41,65 milionu EUR, meziročně +21 %, mezikvartálně +7,1 %. Tento pohyb (při odhadované přibližně konstantní fyzické výrobě) souvisí zejména s předchozím růstem cen polymerů.

Celkovou spotřebu materiálů a služeb, kde hlavní roli hrají právě ceny polymerů, odhadujeme na 30,94 milionu EUR (+29 % y/y, +15,6 % q/q). Mzdové náklady odhadujeme na 2,05 milionu EUR, ostatní provozní výnosy předpokládáme ve výši 200 tisíc EUR.

EBITDA za 1Q odhadujeme na 8,86 milionu EUR (-0,2 % y/y, -14,9 % q/q), zejména kvůli negativnímu dopadu pohybu polymerů.

Meziročně očekáváme výrazný pokles částky odpisů, díky zmiňovanému přehodnocení doby odpisování výrobních linek. Za 1Q odhadujeme odpisy ve výši 2,67 milionu EUR (přibližně třetinový pokles q/q i y/y). Snížení odpisů přispěje k růstu provozního zisku, ten odhadujeme na 6,19 milionu EUR (+30 % y/y, +9 % q/q).

Aktuální vývoj akcií Pegas Nonwovens sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama