ECM "slaví" 20. narozeniny: Chyby, insolvence a "kamarádství" s PPF

| Kateřina Menzelová

Developer ECM REI zvažuje dva scénáře budoucího vývoje – konkurz či restrukturalizaci. Dcera PPF jako jediný věřitel preferuje konkurz.

ECM - ilustrační obrázek

Tak si podnikatel Milan Janků, když v roce 1991 zakládal developerskou společnost ECM, oslavu 20. narozenin firmy rozhodně nepředstavoval. V roce 2006 uvedl Janků část akcií ECM Real Estate Investments (ECM REI) na pražskou burzu. Prostřednictvím ECM Group však ECM REI stále majetkově ovládá.

O akcie ECM REI byl mezi investory v prosinci 2006, v době realitního boomu, značný zájem. Hlavní analytik AFIN Brokers Josef Stoulil byl tehdy dokonce přesvědčen, že by "nákup akcií ECM mohl být hezkým vánočním dárkem". Dnes mohou mít radost všichni, kdo pod stromeček nakoupili něco jiného. ECM REI se pomalu potápí.

Neschopnost splácet dluhy

Městský soud v Praze zahájil s ECM REI insolvenční řízení 11. dubna. Potvrdil tím, že firma není de facto schopná splácet své dluhy. A pražská burza kvůli úpadku přerušila obchodování s cennými papíry developera.

Výsledkem řízení může být reorganizace společnosti nebo konkurz. Dlouhodobé závazky ECM REI na konci března činily dle prohlášení firmy 4,1 miliardy korun. Věřitelům nyní běží 30denní lhůta, aby v insolvenčním řízení přihlásili své pohledávky. Správcem, který řízení vede, byl stanoven Ivo Hala. Právník, v jehož kanceláři působí advokát a kontroverzní byznysmen Petr Sisák.

"Z dlouhodobého hlediska se situace, do které se ECM REI dostala, dala očekávat," říká jeden z pražských developerů. Firma, která se zapsala do povědomí především projekty výškových budov v Praze 4 na Pankráci, měla velkolepé podnikatelské plány, do nichž zasáhla v roce 2008 realitní krize. Pro český realitní trh v porevolučním vývoji něco naprosto nevídaného.

"Milan Janků se z oblak snesl na zem. Rozhodně však nehladoví, z uvedení akcií ECM REI na burzu má dost peněz," řekl zdroj Česképozice.cz.

Aktuální vývoj akcií ECM sledujte zde

Akcie realitních firem kotovaných na burze, mezi něž patří i ECM REI, se v průběhu turbulencí z tisícových hodnot dostaly během tří let na ceny v řádech desetikorun. Do hospodářských výsledků společností se začalo negativně promítat přecenění portfolií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama