Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

| Milan Vaníček

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze pro květnové obchodování a výhled pro květen 2011.

ČEZ

ČEZ

Situace kolem jaderné koncepce v Německu se dále vyostřuje a předvolební boj vyvolal prohlášení kancléřky Merkelové o potenciálním zkrácení životnosti jaderných aktiv v Německu do roku 2022. Toto datum by bylo zkrácení lhůty na původní úrovně po jejich prodloužení do roku 2032. V červnu se bude rovněž rozhodovat o podobě koncepce. 7 z 17 jaderných reaktorů je stále odstaveno. I tato odstávka je předmětem jednání. Je zde poměrně velký potenciál, že už tyto zdroje budou odstaveny natrvalo. Reakce cen elektřiny na EEX na sebe nedala dlouho trvat a jednoroční kontrakt na rok 2012 vystoupal na úroveň 60 EUR/MW (hladina od roku 2008).

ČEZ rovněž oznámil velikost předprodaného množství na rok 2012/13. Pro příští rok (2012) bylo k 18. dubnu prodáno 87 % kapacity (65 % na konci února) a pro rok 2013 prodala společnost 32 % (18 % na konci února) své kapacity. Zrychlené prodeje zlepší dosaženou průměrnou cenu a budou mít pozitivní dopad na hospodaření příštích let.

Ceny prodané produkce nebyly oznámeny, nicméně vzhledem k vývoji cen elektřiny na burze by mohla průměrná cena pro rok 2012 dosáhnout mírně nad 54 EUR/MWh a pro rok 2013 kolem 56 EUR/MWh. Jen pro informaci realizovaná cena pro rok 2011 je 52 EUR. Zvýšené prodejní ceny jsou pozitivní pro hodnotu společnosti.

Výsledky za 1Q (10.5.) by mohly více jak čísla přinést informace o cenové úrovni výše zmíněných předprodejů. Potenciálně i zpřesnění odhadu na výhled na rok 2011 díky posunům v předprodejích.

Dividenda byla stanovena na 50 Kč s ex-date na 3. června. Hrubý dividendový výnos tedy činí 5,5 %. Výše dividendy je v souladu s očekáváními. Právě dividenda je jedním z podpůrných argumentů pro květnové obchodování.

Nadále máme pozitivní pohled na titul s tím, že současné zvýšené ceny elektřiny jsou krátkodobou a potenciálně i dlouhodobou vzpruhou pro titul. Jednání Německa v červnu (6.6. v Dolní komoře parlamentu, 17.6. v Senátu) budou rozhodující pro energetickou koncepci země. Květen by měl být pozitivní vzhledem k dividendě a očekávání rozhodnutí v Německu.

reklama
reklama