Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - Telefónica, PM ČR, Pegas, CETV, Fortuna

| Milan Vaníček

Potenciál a riziko konzervativních a dividendových akcií v systému SPAD včetně Fortuny a akcií mediální společnosti CME pro následující týdny.

Telefónica 02

Telefónica

Přesun zájmu do defenzivních titulů (telekomunikační společnosti či utility) preferovaný některými zahraničními investory posunul titul k úrovni 420 Kč. Podkladem je hrubá dividenda ve výši 40 Kč (9,5% hrubý dividendový výnos). První den bez nároku na dividendu je 5. října, tedy dle očekávání.

Jen zopakujeme, že nadále (po rozhodném dni) otázkou zůstává možnost výplaty dividendy pro příští roky, protože z provozní úrovně je méně pravděpodobné, že by společnost byla schopna vytvořit dostatečný účetní prostor v rozvaze pro udržení současného stavu absolutní dividendy. Avšak silná kapitalizace na úrovni vlastního jmění či emisního ážia může poskytnout jistý prostor. Ve hře může být i částečný odkup vlastních akcií v kombinaci s maximální možností výplaty dividendy z aktuálních zisků.

Výsledky na 1Q (12. 5.) by neměly přinést výraznější kurzotvorný impulz.

Celkově jsme na současných úrovních na titul neutrální s tím, že díky nevyjasněné situaci kolem budoucí dividendy bychom opětovně nevylučovali potenciální větší reakci při ex-dividend dni. Při cenových úrovních dosahujících k hodnotě 430 Kč bychom spíše uvažovali o realizaci před dividendou.

Philip Morris ČR

Philip Morris ČR

Výsledky za rok 2010 nijak nepřekvapily, ale překvapila výše hrubé dividendy 1 260 Kč vůči oček. AFT 835 Kč. Daná dividenda je jednorázová díky vyplacení i zadržených zisků minulých let. Ex-datum bylo již 20. dubna. Tímto krokem již mizí do budoucna možnost vyplatit zadržené zisky, a tudíž vyvstává otázka/spekulace nad tím, proč k danému kroku došlo právě teď.

Můžeme se vrátit i ke spekulaci, že majoritní vlastník (77 %) připravuje nabídku na odkup zbylého free-floatu (23 %). Dané úvaze prozatím dáváme 20-30% pravděpodobnost.

Výsledky PMI za 1Q11 zmínily pokračující pokles trhu v ČR dle očekávání, ale mírně negativní bylo pro nás výraznější snížení tržního podílu, než jsme předpokládali.

Nadále je PMČR defenzivní titul se zajímavým dividendovým potenciálem. Pro budoucí roky počítáme se zhruba 8,0-9,0% hrubým dividendovým výnosem. Tedy stále zajímavý výnos s tím, že za loňský rok si akcionář vyzvedl bonus v podobě mimořádné dividendy. Současné úrovně s odpovídajícím dividendovým výnosem jsou pro nás neutrální.

reklama
reklama