Anketa: Které české akcie jsou podle odborníků favority letošního léta?

| redakce

Investiční web a Kurzy.cz se zajímaly o výhled investičních profíků na akcie obchodované ve SPADu v letních měsících. Jaké společnosti mají nejlepší vyhlídky a proč?

Petr Bártek, analytik, ISČS

Petr Bártek

Na našem trhu je několik titulů, které stojí za to sledovat i v okurkové sezóně. U ČEZu se můžeme s upřesňováním plánů Německa na odchod z jádra dočkat nových projektů. Bude zajímavé sledovat stabilitu tamních dodávek elektřiny a její dopady na ceny elektřiny.

NWR je pod tlakem IPO konkurenta JSW, které by mělo být dokončeno do 6. července. Poté by se trh měl opět začít soustředit na stále silné ceny koksovatelného uhlí (předpokládáme mírný 6% q/q pokles z vrcholu). Tato akcie po posledním poklesu vypadá při srovnání s cenami uhlí zajímavě.

Další důležitou událostí bude v červenci spuštění číselné loterie Fortuny. První čísla lze čekat v průběhu srpna. Trh nyní podle nás započítává ukrojení asi pětinového podílu z původního trhu Sazky, lze však spekulovat i na vyšší čísla.

David Brzek, makléř, Fio banka

David Brzek

Akciové trhy se před začátkem léta nenacházejí v nejlepší kondici. Makrodata potvrzující zpomalování ekonomického růstu, končící QE2, problémy předlužených evropských států - to vše nevytváří příliš dobré podmínky. Celkový sentiment bude ovlivňovat i obchodování na pražské burze.

Očekávám volatilnější obchodování u indexu PX kolem hodnot 1 200 bodů bez výraznějšího trendu a při nižších objemech obchodů. Částečně vyšší aktivity se můžeme dočkat u finančních titulů, které budou reagovat na dění kolem Řecka a dalších států.

Po poklesech v posledních týdnech bude u NWR očekávána aktualizace prodejních cen a potvrzení zlepšení prodejního mixu. Ještě dříve budou s kurzem hýbat přesnější informace o prodeji až 6 % akcií ze strany majoritního vlastníka. U NWR vidím největší potenciál pro letní měsíce.

Klidnějšího obchodování budeme nejspíš svědky u ČEZu. Titul drží letos výrazně nadprůměrný výsledek v porovnání s ostatními tituly ve SPADu, podmínky na energetickém trhu zůstávají pro společnost dobré a k výraznější korekci není u energetické společnosti důvod.

U Pegasu bude zajímavé sledovat posun v zahraniční expanzi a to, jak se vedení v tomto kontextu postaví k dividendě. Pegas bude nejspíš patřit rovněž ke klidnějším titulům.

Předpokládám, že vedení mediální CME potvrdí pozitivní výhled pro druhou polovinu roku a titul by se měl podívat zpět do blízkosti minimálně 400 Kč.

Více se o českých akciích dočtete v rubrice Investičního webu věnované domácímu trhu

reklama
reklama