Kam zmizeli investoři do českých akcií?

| Patria.cz

Při pohledu na zobchodované objemy během posledních týdnů by se mohlo zdát, že prázdniny na pražské burze začaly již o měsíc či dva dříve. Průměrný denní objem obchodů se poslední čtyři týdny propadl na 1,36 mld. Kč, a je zhruba o 15 procent nižší než průměr od začátku letošního roku 1,59 mld. Kč. Pro meziroční srovnání, průměrný denní objem obchodů na pražské burze v období leden až červen 2010 činil 1,73 mld. Kč.

Objemy obchodů na BCPP

Burza trpí malým počtem likvidních titulů. Přírůstek v podobě IPO Fortuny na podzim loňského roku k celkovým objemům příliš nepomohl, hodně se očekávalo od plánovaného, leč nerealizovaného vstupu ČSOB na parket. O dalších společnostech, které by mohly vstoupit na burzu, se bohužel zatím jen spekuluje, přičemž se většinou jedná o středně velké firmy s velikostí emise mezi 20-60 mil. eur, což může vést jen k částečnému povzbuzení trhu.

Individuální investoři se tak stále více dívají po atraktivních investičních příležitostech do zahraničí a snaží se sžít s kurzovými riziky.

Vedle tradiční sezónnosti se na nižších objemech v Praze pravděpodobně podílí také obavy z dalšího vývoje akciových trhů, zejména ve vztahu k stále nevyřešené dluhové krizi v Řecku a horším makrodatům ze světa, která naznačují zpomalení globálního růstu. Důvodů je podle nás ovšem více a k poklesu likvidity se přidávají i specifické okolnosti jednotlivých společností.

Objemy klesají u všech největších domácích titulů

Objemy obchodů v květnu a červnu klesly u všech největších emisí na pražské burze, kam řadíme ČEZ, Komerční banku, Erste Group, Telefóniku, a NWR. Patrné je to zejména u bankovních titulů, což pravděpodobně souvisí se zmiňovaným Řeckem.

Lukáš Jíra: V Praze stojí za řeč pět nebo šest akcií

Speciální okolnosti související s likviditou začínají u akcií NWR. Společnost se rozhodla právě ve snaze podpořit obchodní aktivitu, stabilitu své investorské základny i zájem globálních hráčů, k reinkorporaci z Holandska do Velké Británie. K tomu bylo potřeba směnit akcie nově emitované v Británii za původní "holandské" akcie.

S akciemi se několik dnů neobchodovalo vůbec a likvidita původních akcií po směně dle očekávání podstatně poklesla. Domníváme se, že pokud obchodní aktivita v Londýně v budoucnu opravdu vzroste, může se tak stát na úkor likvidity v Praze. Nemilou novinkou, která může likviditu naopak omezovat, je 1,5procentní zdanění při transferu akcií mezi Londýnem a Prahou.

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama