Petr Koblic: Penzijní fondy mohou být živou vodou pro pražskou burzu

| Vladimír Urbánek

Kurzy.cz zpovídaly generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice. V první části se věnujeme aktuálnímu postavení BCPP v rámci evropských akciových trhů a obecných vyhlídek pražského trhu ve světle chystaných vládních reforem.

Petr Koblic

V posledních 2 až 3 letech sledujeme pokles objemu obchodů na BCPP – čím si to vysvětlujete? Máte srovnání, jak si vedou v tomto ohledu okolní trhy?

Jsou dva vůdčí faktory, proč obecně na středně velkých a menších evropských trzích klesají v posledních dvou, třech letech objemy. Jednak je to období po krizi, kdy došlo obecně k redukci rizika, rizikových obchodů a k redukci počtu rizikově laděných účastníků kapitálového trhu. V rámci období po krizích obvykle většinou dochází ke koncentraci do bezpečných aktiv, za něž jsou stále brány, co se týče akcií, ty největší světové trhy a největší světové tituly.

Dalším faktorem je poměrně dramatická ztráta pozice v oblasti emerging markets, což ostatně platí pro celý region střední a východní Evropy. Rozvíjející se trhy před patnácti lety, to byla především střední a východní Evropa, a možná někde dál se teprve rýsovala Čína, Indie, Jižní Afrika, Turecko. Toto se v poslední době změnilo a nově definici emerging markets odpovídají právě již zmíněné země spolu s Ruskem. Na CEE region si v této souvislosti už nikdo ani nevzpomene. Nové země vytlačily zájem velkých emerging markets investorů z našeho regionu.

Luis Costa (Citibank): Koruna nabízí bezpečí, přístavem ale není

Dalším důvodem pro poklesy objemů je zcela nepochybně také evropská legislativa MiFID, která rozbombardovala evropský akciový trh do té míry, že i na trzích, kde se drtivá většina obchodů dělala přes organizované systémy, nehledě na to, jestli to bylo přes jednu centrální burzu, nebo více organizovaných systémů, nyní dochází k nekontrolovatelnému obchodování po telefonu. Výsledkem je, že nikdo neví za kolik, a nikdo neví kde. To pochopitelně způsobuje totální devastaci transparence na evropských kapitálových trzích.

reklama
reklama