Ministerstvo financí komplikuje investování

| redakce

Český kapitálový trh utržil další ránu do vazu. Do návrhu zákona o zřízení jednoho inkasního místa, který v úterý prošel prvním čtením, úředníci ministerstva financí zakomponovali výrazné zpřísnění podmínek zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Lhůta, po které investor nemusí platit daň z výnosu, se nově má prodloužit ze šesti měsíců na pět let, daň má vzrůst z 15 % na 19 %.

bcpp

"Ministerstvo financí se o tom s námi vůbec nebavilo. A je to tedy opravdu těžká rána pro kapitálový trh. Jako by ho vláda snad ani nechtěla," říká mluvčí BCPP Jiří Kovařík.

"Zvýší se pouze administrativa, a to jak na straně klienta, který bude muset při vystoupení z podílového fondu podávat daňové přiznání, tak na úrovni státu při výběru té daně," komentuje pro Hospodářské noviny předseda Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.

Podobný názor má i Lukáš Vácha z investiční společnosti Conseq.

"Vezmeme-li v úvahu objem majetku v podílových fondech a akciích, držených fyzickými osobami a jejich očekávanou výkonnost, hrubý příjem státu se může jen s obtížemi výrazněji přehoupnout přes 1 mld. CZK. Oproti tomu stát bude muset posílit kapacity daňové správy, která bude zpracovávat desetitisíce nově podávaných daňových přiznání. Čistý příjem státního rozpočtu tak bude blízký nule, nebo záporný."

Příjem státu bude podle něj zanedbatelný. "Odhadujeme to asi na čtvrt miliardy korun, stát přitom bude muset vynaložit na výběr daně nemalé prostředky," tvrdí Beneš.

"Uvažovali jsme tak, že by bylo pro daňovou veřejnost a politiky snáze skousnutelné, kdyby se zvýšilo zdanění někde, kde jsme ho měli dlouhodobě hodně nízké. Využila se vhodná příležitost, když se ruší zdanění dividend, pojďme někde jinde trošku přitvrdit a uvést to do rovnováhy," říká Martin Jareš z odboru daňové strategie ministerstva financí.

Přiznává přitom, že je obtížné spočítat, kolik peněz by tato změna přinesla do státní pokladny, a že na ministerstvu takovou analýzu "nijak extrémně" neprováděli.

  • 1
  • 2
reklama
reklama