Krátkodobý výhled na české akcie: září 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

| Milan Vaníček

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze pro zářijové obchodování.

ČEZ

ČEZ

Trh se postupně vrací ke sledování fundamentu, konkrétně k cenám elektrické energie, která se opětovně dostala nad 58 EUR/MWh. Posledně jsme sledovali rozpětí 57-58 EUR/MWh.

Výsledky za 2Q11 byly zklamáním kvůli nižšímu množství prodaných povolenek CO2, než bylo projektováno. Provozní zisk EBITDA byl ve výši 17,3 mld. Kč vs. oček. 18,8 mld. Kč. Běžný provoz pak vykázal vývoj v souladu s projekcemi. Spíše dle očekávání společnost upravila směrem nahoru celoroční výsledky na úrovni čistého zisku o 0,5 mld. Kč (+1,2 %) na 40,6 mld. Kč.

Pro září nečekáme zveřejnění významnějších událostí. Sledovat se mohou rozbory kolem třetího alokačního období pro emisní povolenky, které byly oficiálně uznány tak, jak bylo v původním návrhu, tedy že od roku 2013 bude postupně klesat procento povolenek, které jsou udělovány zdarma, a to ze 70 % až na nulu v roce 2020. Poslední z našeho pohledu trochu nešťastná vyjádření ministra financí (nesouhlas s udělováním povolenek zdarma) k tomuto tématu mohou opětovně vzbudit spíše nejistotu ohledně tématu. Na druhou stranu nevnímáme, že by mělo dojít k nějaké změně z již dohodnutého schématu.

Současné ceny na úrovni 770-780 Kč vnímáme z dlouhodobého hlediska jako zajímavé. Avšak je nutné zmínit, že aktuálně je ČEZ i v regionu více preferován než například polští konkurenti, což je vidět na cenovém vývoji, kdy je ČEZ relativně nadhodnocen nad polskou konkurencí, o západní, resp. německé konkurenci nemluvě. Tato skutečnost může při uklidnění situace odlákat investory do relativně cenově atraktivnějších aktiv v rámci sektoru (avšak je nutno přiznat, že zmínění konkurenti mají jistá specifika, která nižší relativní cenu mohou ospravedlňovat).

reklama
reklama