Akcie ČEZ z různých úhlů pohledu

| redakce

Nejlikvidnější akcie na hlavním trhu pražské burzy, stabilní defenzivní sázka a vlajková loď české energetiky. Jak ji vidí čeští finanční odborníci? Výsledky za třetí kvartál a problémy v Albánii nutí k opatrnosti.

Krátkodobě nahoru?

Začněme spíše spekulativním tipem na akcie ČEZ z dílny BHS z 15. listopadu. Makléř Tomáš Matuška vidí u akcií ČEZ krátkodobou příležitost.

"Akcie společnosti ČEZ se od září pohybují v krátkodobém sestupném trendu, přičemž zakreslený trendový kanál znázorňuje horní a dolní hranici tohoto kanálu. Kurz akcie se nachází u spodního okraje tohoto kanálu a přeprodanost akcie a minulý vývoj kurzu naznačují, že by mohlo dojít ke krátkodobému vzestupu ceny až k našemu cílovému pásmu. Nabízí se tudíž příležitost otevřít dlouhou pozici s nákupy v okolí hladiny 690 Kč, kde by nynější převaha prodejních pokynů mohla skončit a akcie by mohly poměrně rychle vrátit svůj kurz nad 700 Kč a výše."

ČEZ - informace o společnosti
ČEZ - trend vývoje ceny akcií

Komerční banka zatím na ČEZ pozitivní, ale revize doporučení je za rohem

Josef Němý z Komerční banky se chystá doporučení na ČEZ aktualizovat ještě v listopadu, zatím je ovšem platný jeho komentář k výsledkům ČEZ za třetí kvartál.

"Doporučení na akcie ČEZ máme DRŽET při cílové ceně 780 Kč na akcii. V naší poslední analýze (v srpnu) jsme očekávali čistý zisk za rok 2012 ve výši 42,1 miliardy Kč, proto budeme muset naše odhady snížit. Cíle ČEZ implikují pro čtvrté čtvrtletí propad EBITDA o 18 % meziročně a čistého zisku o 54 %. Pokud se ale firmě podaří lehce překonat svůj cíl čistého zisku nebo zvýší výplatní poměr mírně nad 60 %, mohla by dividenda z letošního zisku přesto zůstat na loňských 45 Kč na akcii."

Petr Bártek (ČS): Dividenda je u ČEZ velkým lákadlem

Česká spořitelna ve svém aktuálním monitoru ocenění českých akcií také investorům doporučuje vzít v potaz zajímavou dividendu: "Horší než očekávané výsledky za 3. kvartál (tržby, EBITDA i čistý zisk pod konsensem trhu) spolu se sníženým výhledem EBITDA na letošní rok (z 87,9 miliardy Kč na 85 miliard) poslaly akcie společnosti pod důležitou psychologickou úroveň 700 Kč. I když je výhled ziskovosti na další čtvrtletí relativně slabý, vidina dividendového výnosu na současných úrovních nad 6 % by investory mohla přilákat zpět."

"ČEZ v současné době čelí dlouhodobě klesajícím cenám elektřiny a problémům v Albánii, ke kterým se příští rok přidá skokový nárůst nákladů na emisní povolenky a potenciálně nižší dodávky hnědého uhlí od Czech Coal. Firma tak musela snížit odhady zisku na letošní rok na 2- až 3% pokles, my navíc očekáváme další několikaprocentní pokles v roce 2013," říká analytik Petr Bártek pro Investiční web. "Po nedávných propadech akcií nicméně vidíme očekávaný pokles zisku jako víceméně započítaný. Firma se pohybuje na forwardovém P/E blízko průměru odvětví a má solidní cash flow na to, aby stabilně vyplácela 60 % zisku na dividendách. To implikuje pro příští rok dividendový výnos 6,6 %. I když tento titul nenabízí žádný růstový příběh, měl by jako hodnotová akcie na těchto úrovních přilákat dividendové hráče." I Bártek ovšem aktuálně pracuje na novém doporučení pro akcie ČEZ.

  • 1
  • 2
reklama
reklama