Komerční banka: Škoda Řecka, jinak by byl loňský rok možná rekordní

| Marek Hatlapatka

Z pohledu dosaženého celoročního čistého zisku byl rok 2011 zřejmě v případě KB nejhorším za posledních 5 let. Odpis hodnoty řeckých státních dluhopisů (očekáváme celkem 5,4 miliardy Kč) se do výsledku loni zakousl skutečně významně. Bez vlivu těchto odpisů by čistý zisk KB byl na historickém rekordu těsně pod 14miliardovou hranicí.

Komerční banka - ilustrační foto

Očekáváme, že KB i ve 4Q2011 přistoupila ke snížení hodnoty řeckých bondů ve svém portfoliu. Celkový odpis očekáváme ve výši 70-75 % nominální hodnoty, což by znamenalo pro 4Q2011 dodatečný odpis mezi 0,7 a 1,1 miliardy Kč.

V predikci konzervativně počítáme s odpisem na horní hranici avizovaného rozpětí, což podle nás odpovídá očekávaným závěrům jednání mezi IIF a řeckou vládou. Ve výše uvedené tabulce nicméně uvádíme i číslo očištěné o vliv tohoto odpisu.

Čisté provozní výnosy očekáváme ve 4Q2011 těsně pod 8,4 miliardy Kč, což odpovídá celoročnímu nárůstu výnosů mírně nad 1 % (v souladu s indikacemi managementu KB). Pod konkurenčním tlakem zřejmě zůstávají i nadále poplatky a provize, u čistého úrokového výnosu očekáváme pozitivní vliv nárůstu objemu úvěrů a stabilní úrokové marže.

U provozních nákladů očekáváme poměrně výrazný (5,5%) meziroční růst, který je však způsobený do značné míry pozitivními mimořádnými položkami ve 4Q2010 (bez nich jen zhruba 1% nárůst). Celoroční OPEX by tak i tady měl být v souladu s guidance KB (lehce pod +6 % meziročně). Provozní zisk by tak měl meziročně klesnout o 1,7 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama