Telefónica C.R.: Kolik českých problémů zachrání Slováci?

| Ondřej Moravanský

Čtvrtý kvartál 2011 podle našich odhadů nikterak výrazně nevybočil z běhu předchozích čtvrtletí, telekomunikační trh nezaznamenal žádné velké zvraty, pokračují dříve sledované jevy. Tím hlavním je pokles výnosů v obou segmentech společnosti v ČR, který je zmírňován stále rostoucím hospodařením na Slovensku.

Telefónica - ilustrační foto

Výnosy v pevném segmentu pokračují v poklesu tempem několika procent meziročně za každý kvartál, celkové výnosy v segmentu odhadujeme ve 4. kvartálu na 5,795 miliardy Kč (-4,0 % y/y).

Meziroční pokles zhruba 15 % očekáváme u výnosů z tradičního přístupu do sítě, pokles o zhruba 4 % u výnosů z hovorného, naopak mírný růst o 2,5 % očekáváme u výnosů z internetu. Meziročně očekáváme také mírný růst (2,5 %) v IT službách.

Pokles výnosů očekáváme také v mobilním segmentu, a to mírně vyšším tempem než v pevném. Celkové výnosy v mobilním segmentu za 4. kvartál odhadujeme na 6,566 miliardy Kč (-8,1 % y/y). O pokles v tomto segmentu se "postaraly" jak výnosy z hlasových služeb, tak z ostatních výnosů, kvůli regulaci MTR klesly také výnosy z propojení.

Na Slovensku odhadujeme další pokračování růstu výnosů, celkovou jejich výši odhadujeme po přepočtu na Kč na 1,055 miliardy Kč (+35 % y/y).

Celkové výnosy za 4. kvartál odhadujeme na 13,436 miliardy Kč (-3,4 % y/y).

  • 1
  • 2
reklama
reklama