Vrátí se Erste svými výsledky do normálu?

| Marek Hatlapatka

Po minulých kvartálních výsledcích, ovlivněných obrovským množstvím mimořádných položek, by se čísla Erste měla při reportu výsledků za 4Q2011 vrátit zpět k "normálu". Tím je v současných podmínkách podle nás čtvrtletní čistý zisk v intervalu 200-300 milionů eur. Naše projekce konkrétně pro 4Q počítá s vykázaným čistým ziskem 235 milionů, díky čemuž by se celoroční ztráta měla ztenčit na 738 milionů (tedy v souladu s avizovaným rozpětím 700-800 milionů eur).

Erste Group

Na provozních výnosech očekáváme solidní 5,3% meziroční nárůst čistých úrokových výnosů, mezikvartálně to nicméně znamená 1% pokles z velmi vysoké úrovně vykázané v 3Q2011. Naopak u výnosů z poplatků očekáváme slabší číslo meziročně i mezikvartálně.

Předchozí kvartál byl na úrovni provozních výnosů negativně ovlivněn ztrátou z prodeje a přecenění CDS. Ve 4Q by se již měl výsledek z obchodování dostat zpět do kladných čísel, nicméně marginální vliv CDS a nepříznivé podmínky na trhu by toto číslo měly udržet pod "běžnými" úrovněmi. Celkově tak očekáváme provozní výnosy Erste ve 4Q2011 lehce nad 1,9 miliardy eur a jsme v tomto směru o něco optimističtější než trh.

Předpokládáme, že Erste bude pokračovat v úsporných opatřeních na straně provozních nákladů, díky nimž by se OPEX měl udržet v intencích předchozích kvartálů. Provozní zisk proto predikujeme ve výši 945 milionů eur.

Co se týká nákladů rizika, i zde projektujeme do značné míry "normalizaci" - nepočítáme s žádnými podstatnými mimořádnými opravnými položkami, jimiž se výsledky za 3Q jen hemžily. Trendy v problémových zemích, jako jsou Rumunsko a Maďarsko, se nicméně nezlepšily, a proto očekáváme náklady rizika na úrovni 474 milionů eur, tedy o něco vyšší než v 1Q a 2Q loňského roku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama