Dividendové hody na pražské burze jsou tady! Telefónica, ČEZ, ale i Pegas nebo Fortuna

| David Brzek

Pražská burza se v posledních týdnech příliš nemůže chlubit svojí výkonností ani obchodní aktivitou. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí. Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, že právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat.

Společnost NWR v rámci dividendové politiky vyplácí své dividendy pololetně a minulý týden v úterý bylo rozhodné datum pro nárok na finální dividendu za rok 2011. Ta dosáhla 0,07 EUR na akcii a společně s prozatímní činila celková dividenda za rok 2011 0,23 EUR. Dividendová politika NWR počítá s tím, že bude docházet k výplatě 50 % konsolidovaného čistého zisku.

Výše dividendy byla oznámena v týdnu také u akcií Philip Morris ČR a Vienna Insurance Group. Tabáková společnost patří tradičně k nejštědřejším společnostem, která se o zisk dělí s akcionáři. V rámci dividendové politiky dochází k výplatě celého nekonsolidovaného zisku. V minulých letech docházelo i k výplatě zadrženého zisku z minulých let. Díky této možnosti byla loni vyplacena dividenda ve výši 1 260 Kč, což byla nejvyšší dividenda za posledních 6 let. Ze zisku za rok 2011 plánuje vedení rozdělit akcionářům 920 Kč na akcii, což představuje dividendový výnos necelých 8 %. Prvním dnem, kdy se na pražské burze bude obchodovat bez nároku na dividendu, bude 18. duben.

Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět České ministerstvo financí plánuje od roku 2014 zvýšit spotřební daň z cigaret. Odhaduje se, že ...

V rámci prezentace celoročních výsledků potvrdilo včera vedení pojišťovací skupiny VIG dividendu ve výši 1,1 EUR. Přes progresy z minulých let nepatří tento titul na rozdíl od Philip Morris k těm nejvýnosnějším, když dividendový výnos dosahuje necelých 3,5 %.

Velmi štědrou dividendu lze naopak tradičně očekávat od Telefóniky CR a ČEZ. Vedení telekomunikační společnosti již potvrdilo záměr vyplatit akcionářům 40 Kč a udržet výnos pro akcionáře na stejné úrovni jako v loňském roce. Část bude vyplacena klasickou formou dividendy, část v rámci snížení základního kapitálu. Přes klesající ziskovost firmy lze právě díky snižování základního kapitálu očekávat podobně štědrý výnos i v následujících letech. Firma v rámci zlepšení efektivnosti vlastního kapitálu uvažuje rovněž o zpětném odkupu akcií. Bez nároku na dividendu ve výši 27 Kč se Telefónica začne na BCPP obchodovat 10. září, o termínech pro výplatu 13 Kč na základě snížení kapitálu nebylo zatím rozhodnuto. Při kalkulaci celková částky 40 Kč by dividendový výnos aktuálně přesáhl 10 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama