Petr Hlinomaz: Výsledky firem na pražské burze dvojím pohledem

| Michael Šolín

U všech společností bychom se měli dívat na výsledky ze dvou úhlů – jednak jak dopadlo hospodaření celkově, a jednak jak by dopadlo bez jednorázových položek, říká analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities, který komentuje výsledky hospodaření společností obchodovaných na pražské burze za loňský rok, a zároveň současné dění na českém trhu v příštích měsících.

AAA

Výsledky hodnotím celkem pozitivně. Díky změně struktury dluhu se společnosti podařilo snížit úrokové náklady a zdvojnásobit meziročně čistý zisk na 10,3 milionu eur.

Podíl tržeb čistě za auta nebyl tak vysoký, mnohem vyšší měrou společnost profitovala z bonusů za prodej finančních produktů různých pojišťoven, jako je například povinné ručení.

CME

Řekl bych, že je firma trochu v bludném kruhu. Nejvíc společnost tíží její zadlužení. Tržby a provozní zisk OIBDA za loňský rok byly sice mírně nad odhady trhu, ale negativní bylo snížení hodnoty majetku.

Akcie CME jsou hodně volatilní, což mimo jiné odpovídá cyklickému charakteru titulu. Tato skutečnost stěžuje úspěšnost spekulace na krátkodobý růst či pokles.

ČEZ

Společnost na jedné straně zveřejnila uspokojivé výsledky za loňský rok, ale na druhé straně stanovila výhledy na rok 2012, které se jen málo liší od těch loňských. Znamená to tedy stagnaci v roce 2012.

Pro zajímavost, pokud bychom vyloučili vliv jednorázových účetních položek na výsledky hospodaření ČEZ za rok 2011, mohl být loňský čistý zisk o zhruba 10 % vyšší. Ovšem zdůrazňuji, že se jedná o velmi hrubé odhady.

Poznámka: ČEZ navrhl vyplatit z loňského zisku dividendu v hrubé výši 45 Kč na akcii (výplatní poměr 59,4 %, hrubý dividendový výnos 5,6 %).

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. ...

reklama
reklama