Komerční banka: Čtvrteční výsledky konečně bez odpisů dluhopisů

| Marek Hatlapatka

Komerční banka by měla po třech kvartálech negativně ovlivněných odpisy řeckých dluhopisů konečně zase představit "normální" výsledky, konkrétně kvartální zisk přes 3 miliardy Kč. Očekáváme, že banka oznámí zisk 3,26 miliardy, což by představovalo 3,4% meziroční pokles, ale 34% kvartální nárůst.

Komerční banka - ilustrační foto

Meziroční pokles by měl být podle naší projekce způsobený především vyššími náklady rizika, které projektujeme o téměř čtvrtinu vyšší než před rokem (přísnější posuzování hypotéčních úvěrů, nižší odliv z nevýkonných úvěrů, mírné zhoršení ekonomického prostředí).

Provozní výnosy by měly meziročně mírně vzrůst (+1,9 %) na 8,12 miliardy Kč, nárůst provozních nákladů nicméně očekáváme vyšší (v 1Q2011 byly kvartální OPEX mimořádně nízké, naše projekce pro 1Q2012 je v souladu s vyjádřeními managementu KB, která hovoří o 1-2% meziročním růstu provozních nákladů v letošním roce).

Vrátíme-li se k provozním výnosům, očekáváme mírný meziroční růst čistých úrokových výnosů ve světle stabilní (respektive zřejmě jen nepatrně nižší) čisté úrokové marže a nárůstu objemu úvěrů. U poplatků a provizí se negativně projeví dopady penzijní reformy v podobě urychlení amortizace poplatků za akvizice klientů penzijních fondů náležících třetím stranám (tento dopad již byl patrný v 4Q2011, nyní bude nicméně nižší vzhledem k rozložení efektu do celého roku 2012), naopak ve výnosech z obchodování lze očekávat mírný pozitivní dopad opatření ke zkrácení durace portfolia PF. Čistý efekt na hospodářský výsledek by měl být neutrální.

Aktuální cenu akcií Komerční banky sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama