ČEZ: Co nabídne výsledková zpráva za první kvartál 2012?

| redakce

Očekáváme, že ČEZ v prvních třech měsících letošního roku vykáže zhruba 10% meziroční pokles čistého zisku na 15,6 miliardy Kč. Hlavním důvodem tohoto poklesu by měl být méně pozitivní vliv finančního výsledku na celkový hospodářský výsledek, tvrdí analytik z Cyrrusu Marek Hatlapatka.

Na úvod názor Petra Bártka, analytika z České spořitelny:

Očekáváme 12% meziroční pokles čistého zisku kvůli meziročně nižším výnosům z přecenění opcí MOL (+1,5 miliardy Kč) a kvůli rostoucím úrokovým nákladům. Zisk EBITDA by měl naopak mírně vzrůst, a to díky lepší produkci v hnědouhelných elektrárnách (celkově by produkce ve střední Evropě měla meziročně vzrůst o 3 až 4 %).

ČEZ - odhadované výsledky za 1Q012

A pokračuje Marek Hatlapatka z Cyrrusu:

Loni v prvním čtvrtletí ČEZ vykázal přes 0,5 miliardy Kč pozitivního finančního výsledku, především díky +1,6 miliardám Kč z pozitivního přecenění opcí na akcie MOL. Mírně pozitivní přecenění sice očekáváme i tentokrát (+0,5 miliardy Kč), ale více než miliardový rozdíl plus vyšší očekávané úrokové náklady by měly znamenat negativní (tedy typičtější) bilanci finančního výsledku v prvním kvartálu 2012.

Provozní výnosy by měly solidně - téměř o 4 meziročně - vzrůst. Spotřeba elektřiny v ČR v 1Q2012 meziročně vzrostla, když po podprůměrném lednu následovaly dva chladné měsíce s vyšší spotřebou. Zatím nejsou k dispozici data za březen, nicméně odhadujeme meziroční nárůst spotřeby elektřiny v 1Q2012 o 2 %.

Očekáváme rovněž meziročně vyšší výrobu ve zdrojích ČEZ (uhelných i jaderných) a vyšší příspěvek rumunské větrné farmy. A mírně pozitivní vliv bude mít i nepatrné meziroční zvýšení realizovaných prodejních cen elektřiny (zhruba +1 %).

Aktuální cenu akcií ČEZ sledujte zde

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama