Jaké výsledky ve středu čekat od české Telefóniky?

| Tomáš Menčík

Ani ve druhém kvartálu 2012 se situace v hospodaření Telefóniky C.R. příliš nezměnila. Kombinace nepříznivých faktorů, jako jsou vysoká saturace trhu, tuhé konkurenční prostředí a zpomalující ekonomický růst, nadále nepříznivě ovlivňují výnosy i marže.

Telefónica - ilustrační foto

Výnosy v pevném segmentu podle našeho modelu mírně meziročně zrychlily pokles na -7,3 %, když v 1Q tento pokles činil -6,2 %. Negativně dlouhodobě působí pokles tržeb z tradičních hlasových služeb, naopak stagnaci vidíme u internetových služeb. Výnosy z mobilního segmentu očekáváme ve 2Q tradičně vyšší na mezikvartálně bázi, když 2Q je obvykle silnější než 1Q. Na meziroční bázi očekáváme zmírnění tempa poklesu na -4,2 % (v 1Q to bylo -5,0 %). K relativně dobrým číslům přispívají hlavně tržby za hlasové služby. Na Slovensku očekáváme další silný růst o 30,7 % meziročně, neboli +7,7 % mezičtvrtletně.

Celkové výnosy z podnikání tak podle našeho názoru dosáhnou 12,62 miliardy Kč a klesnou meziročně o 3,2 %, mezikvartálně vzrostou o 1,3 %.

Přes deklarovanou snahu společnosti kompenzovat klesající výnosy snižováním nákladů dojde podle našeho názoru k mírnému mezičtvrtletnímu nárůstu nákladů o 0,3 %. Největší nárůst (+7 %) očekáváme na položce náklady na propojení, naopak na osobních nákladech podle našeho modelu dojde k mezičtvrtletnímu poklesu o 5,5 % (meziročně -10,6 %). Jednorázově vyšší náklady na opravy a údržbu v 1Q klesnou podle našeho modelu ve 2Q o 10%.

Pozitivní efekt vlivem zisku z prodeje dlouhodobého majetku, který navýšil zisk společnosti v prvním čtvrtletí, ve druhém čtvrtletí neočekáváme.

Aktuální cenu akcií Telefóniky sledujte zde

Tibor Bokor (ING): Česká Telefónica by mohla překvapit superdividendou Tibor Bokor (ING): Česká Telefónica by mohla překvapit superdividendou V Evropě by do pěti let mohly existovat jen tři telekomunikační firmy. Sektor totiž čeká ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama