Komerční banka by měla předvést nejlepší kvartál od začátku krize

| Marek Hatlapatka

Komerční banka by měla ve druhém kvartálu 2012 dosáhnout nejlepšího kvartálního pokrizového výsledku. Naše projekce ukazuje na čistý zisk 3,77 miliardy Kč, což by představovalo téměř 80% meziroční nárůst. Čísla jsou ovšem ovlivněna mnoha jednorázovými položkami a jsou jen těžko srovnatelná.

Komerční banka - odhadované hospodářské výsledky za 2Q2012

Očekáváme, že KB oznámí výnosy za 2Q2012 mírně nad 8,6 miliardy Kč. Banka již v květnu oznámila, že prodala svůj 13% podíl v ČMZRB za 890 milionů. Dopad této transakce do zisku z finančních operací by měl být kolem 830 milionů Kč. Tento pozitivní vliv bude zřejmě kompenzován ztrátou z prodeje zbývajících řeckých a portugalských vládních bondů, kterých měla KB k 31. březnu 2012 v AfS portfoliu za 0,6 miliardy Kč. Ztrátu očekáváme kolem 350 milionů Kč.

Čistý úrokový výnos očekáváme o 0,6 % meziročně vyšší díky nárůstu objemu úvěrů (v modelu pracujeme s 3,5 % meziročním nárůstem úvěrů vs. guidance KB 3 až 5 %) - vyššímu růstu NII bude bránit pokračující negativní tlak na úrokové marže. U poplatků a provizí očekáváme i v tomto kvartálu kromě tržních tlaků také negativní vliv zrychlené amortizace nákladů na akvizice klientů PF (65 milionů Kč).

Provozní náklady očekáváme téměř na stejné úrovni jako ve stejném období loňského roku, což by bylo in-line s celoroční guidance jen mírného růstu OPEX. Náklady rizika predikujeme na podobné úrovni jako v 1Q2012, což by indikovalo sice 70% meziroční pokles, ovšem ovlivněný loňským odpisem řeckých bondů za 1,66 miliardy Kč. V modelu pracujeme s mírně rostoucím podílem NPL u spotřebitelských úvěrů a naopak stále ještě zlepšující se situací v korporátním segmentu.

Akciový výhled pro NWR, CME, Fortunu, Erste Group Bank a Komerční banku Akciový výhled pro NWR, CME, Fortunu, Erste Group Bank a Komerční banku Kam se vydají české akcie? Trend na pražské burze i na těch vyspělých evropských je ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama