Petr Hlinomaz: Vítězové a poražení na pražské burze pro druhé pololetí

| Michael Šolín

Výsledková sezóna na pražské burze do svých sítí již ulovila většinu velkých ryb, zbývají pouze NWR a Philip Morris ČR. Zajímavé budou ovšem jistě i výsledky ostatních společností. Které faktory ovlivňují probíhající výsledkovou sezónu a které události budou klíčové pro dění na pražské burze v druhé polovině roku? Na možné vítěze a poražené ukázal Petr Hlinomaz, analytik ze společnosti BH Securities.

Erste Group Bank

Provozní výsledky byly v souladu s očekáváním trhu, který počítal i s poklesem čistého zisku. Oslabení v regionu střední a východní Evropy zapříčinilo pokles úrokových výnosů meziročně asi o 1,7 %. Náklady se společnosti podařilo udržet na přijatelné úrovni. Výhled na banky je obecně negativní vzhledem k problémům v regionu střední a východní Evropy, což se opět podepíše na těch úrokových výnosech.

Pozitivní trend vnímám ve snižování expozice v dluhopisech rizikových zemí EU. Poměr kapitálové vybavenosti se zlepšuje a naplňují se požadavky Basel III. Obecně bych však finanční tituly v současnosti příliš nedoporučoval.

Komerční banka

Do výsledků se pozitivně promítl prodej podílu v ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka – pozn. red.). Na provozní úrovni banka spíše stagnovala, ovšem úrokové výnosy rostly, banka dobře pracovala s klientským portfoliem a byla agresivnější na úvěrovém trhu.

Otázkou je, jak se banka postaví k expozici v italských dluhopisech. Společnost je považuje za více bonitní než řecké dluhopisy a věří, že zahraniční záchranný kapitál pomůže. Myslím si, že by Komerční banka měla postupně s tím odepisováním začít, aby později ty výkyvy nebyly výraznější.

Telefónica C.R.

Trend je stále klesající, i když výnosy ze služeb klesají mírněji. Zisk na akcii by se měl pohybovat v hrubé podobě v pásmu mezi 22 a 25 korunami. Aktuálně cenu akcií podporuje odkup akcií a blížící se dividenda.

ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank) ČEZ, Komerční banka & spol.: Česko nabízí dobrou defenzivu, říká Stefan Maxian (Raiffeisenbank) Rakouské banky odmění investora, který si počká. Těm, kteří pracují s krátkodobými horizonty, by se ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama