Burza Praha: Výsledková sezóna v kostce

| David Brzek

V minulém týdnu skončila na pražské burze výsledková sezóna a všechny firmy již zveřejnily svá čtvrtletní, respektive pololetní data o hospodaření.

Komerční banka

Velmi dobrými výsledky se pochlubila Komerční banka. Kvartální čistý zisk 4,12 miliardy Kč patří k nejlepším výsledkům v historii banky, zisk za první polovinu roku ve výši 7,6 miliardy Kč je historicky vůbec nejlepší. Přestože úrokové marže nejsou za současné situace na trhu ideální, růst úvěrového portfolia meziročně o 8 % pomohl vylepšit provozní výnosy a společně se ziskem z finančních operací zastínil pokračující pokles příjmů z poplatků. Vedení se nadále daří držet náklady pod kontrolou, když ve 2Q2012 meziročně mírně poklesly.

S pokračujícím růstem úvěrového portfolia je důležité, že se nezhoršuje jeho kvalita a firma vytvořila výrazně nižší opravné položky na ztráty z úvěrů (352 milionů Kč). Výsledky částečně ovlivnily i jednorázové operace, když ve finanční části byl vykázán zisk z prodeje podílu v Českomoravské záruční a rozvojové bance a ztráta z prodeje zbývající části řeckých a portugalských státních dluhopisů. Kurz akcie na výsledky reagoval pozitivně a velmi rychle po oznámení posílil z úrovně 3 500 Kč až na 3 800 Kč.

Komerční banka: Čistý zisk překonal očekávání, na provozní úrovni výsledky na konsenzus nedosáhly Komerční banka: Čistý zisk překonal očekávání, na provozní úrovni výsledky na konsenzus nedosáhly Komerční banka představila za druhé čtvrtletí 2012 výsledky hospodaření, které na úrovni čistého zisku překonaly ...

ČEZ

Dobré výsledky, na úrovni čistého zisku rozhodně největší pozitivní překvapení výsledkové sezóny. Energetická firma vykázala čistý zisk 12,8 miliardy Kč při tržním očekávání 7,7 miliardy. Výnosy vzrostly o téměř 12 % na 52,2 miliardy Kč. Na růstu se podílelo především zvýšení realizačních cen elektřiny a nárůst produkce jak z tuzemských zdrojů, tak z větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku. Vstup společnosti do segmentu prodeje zemního plynu se společnosti vyplácí a tento segment pozitivně ovlivňuje výkonnost firmy.

Problémy naopak přetrvávají v Albánii, kde je distribuce nadále ztrátová, dopad v průběhu 2Q2012 nebyl však již tak výrazný. Společnosti se podařilo vyjednat snížení nákupních cen, a to i se zpětnou účinností na dodávky od začátku ledna, což situaci částečně zlepší, na obrat do kladného hospodaření to však stále stačit nebude. Posun nastal i v Rumunsku, kdy tamní státní dráhy zaplatily své staré závazky v objemu téměř 1 miliardy Kč. Přestože výsledky za první polovinu roku na úrovní EBITDA dosahují 55 % z celoročního plánu, vedení k úpravě letošního cíle nepřikročilo a výhled byl potvrzen.

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř ...

AAA Auto, Pegas Nonwovens, VIG

Společnosti, u kterých lze hodnotit zveřejněné výsledky rovněž pozitivně. Prodejce ojetých vozů navázal na pozitivní trendy z posledních kvartálů. Prodeje společnosti se meziročně zvýšily o více než 30 %, když firmě hodně pomáhá ochota kupujících využívat úvěrového financování k nákupu vozu. Ziskovost firmy se meziročně zlepšila o více než 120 % na 5,71 milionu eur, což byl největší růst ze všech titulů ve SPAD. Kurz akcií AAA Auto reagoval bezprostředním růstem o 6 %.

Hospodaření Pegasu na provozní úrovni pozitivně ovlivnil vyšší objem produkce díky nové výrobní lince. Výnosy i zisk na úrovni EBITDA vzrostly meziročně o 15 %. Pokles čistého zisku o více než 90 % je dán především nepeněžní kurzovou ztrátu v souvislosti s přeceněním vybraných rozvahových položek. Vedení potvrdilo cíl růstu zisku EBITDA o 5 až 15 %.

Pegas Nonwovens: Lepší než očekávané výsledky a potvrzený výhled Pegas Nonwovens: Lepší než očekávané výsledky a potvrzený výhled Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ve druhém kvartálu 2012 zvýšil meziročně tržby i provozní zisk ...

Pojišťovací skupina VIG vykázala ve 2Q2012 růst hrubého předepsaného pojistného o téměř 20 %. Ve zbytku roku se chce soustředit na organický růst, který by měl vést k nárůstu celoroční ziskovosti o 10 % oproti loňskému roku a znamenat rekordní výsledek.

VIG: Silné výsledky za druhý kvartál a odvážný výhled VIG: Silné výsledky za druhý kvartál a odvážný výhled Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group překonala očekávání trhu ohledně výsledků jak za druhý kvartál ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama