Unipetrol očekává za 4Q2012 provozní ztrátu 4,5 miliardy korun

| redakce

Společnost Unipetrol nepříjemně překvapila. Za čtvrtý kvartál loňského roku očekává výraznou provozní ztrátu, v podstatě celou (4,5 miliardy Kč) ji má mít na svědomí zaúčtování ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv v rafinérii. To trh nečekal a akcie v úvodu pátečního obchodování ztratily za malého objemu přes procento.

Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny Unipetrol za 4. čtvrtletí 2012 bude negativní ve výši přibližně 4,5 miliardy korun. LIFO efekt byl negativní. EBIT podle metodiky LIFO bude tedy lepší než vykázaný IFRS EBIT.

Předpokládá se, že Unipetrol zaúčtuje na úrovni provozního zisku EBIT negativní jednorázové položky v hodnotě přibližně 4,5 miliardy Kč v souvislosti se zaúčtováním ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv (impairments) rafinérského segmentu. Důvodem je pokles hodnoty těchto aktiv v důsledku zhoršení externího rafinérského prostředí a záměr prodat některé dceřiné společnosti rafinérského segmentu.

Předpokládá se, že vykázaný EBIT očištěný o jednorázový vliv zaúčtování ztrát ze snížení hodnoty dlouhodobých aktiv (impairments) rafinérského segmentu bude přibližně na nulové úrovni.

4. čtvrtletí 2012 obsahuje jednorázový negativní dopad na EBIT ve výši přibližně 130 milionů korun v souvislosti s operacemi s povolenkami na oxid uhličitý. Odhaduje se, že vývoj směnných kurzů ve 4. čtvrtletí 2012 ovlivnil finanční výsledek pozitivně ve výši přibližně 40 milionů korun. Odhaduje se, že tento pozitivní efekt byl přibližně vykompenzován ztrátami z jiných finančních instrumentů.

Unipetrol - odhad vybraných provozních ukazatelů
Unipetrol - prodeje ve 4Q2012

Martin Urban: Loňský rok byl ve znamení krize vlád, letos investoři musejí sledovat, co krize udělá s výsledky firem Martin Urban: Loňský rok byl ve znamení krize vlád, letos investoři musejí sledovat, co krize udělá s výsledky firem Rok 2012 byl k investorům do akcií velice štědrý, když americké, německé i české akcie ...

Letos sázím na banky a utility, říká Karel Tregler (Generali PPF Asset Management) Letos sázím na banky a utility, říká Karel Tregler (Generali PPF Asset Management) Erste Group Bank a pro defenzivněji zaměřené investory Komerční banka – tyto dva tituly vypadají ...

Anketa: Nejlepší a nejhorší akcie na pražské burze pro rok 2013 Anketa: Nejlepší a nejhorší akcie na pražské burze pro rok 2013 Na začátku roku jsme se zeptali předních finančních odborníků na jejich tipy. Které akcie budou ...

reklama
reklama