Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností

| Andrej Rády

Dow reprezentuje americký akciový trh déle než celé století. Aktuální situace 30 firem v tomto indexu a jejich aktuální investiční doporučení může být pro investory nápovědou, jak se zotavující se ekonomika může vyvíjet v dalším období.

Dnes sice už existují modernější indexy, založené na rozdíl od Dow na tržní kapitalizaci, a ne na ceně za akcii. Dow tak nesleduje zcela přesně náladu na trhu. Navíc zastoupení firem stále vychází spíš z průmyslově orientované ekonomiky a nereflektuje technologický vývoj (ačkoli letos najdeme výjimky v podobě Cisco a Travelers, které nahradily General Motors a Citigroup).

Přesto jsou společnosti zahrnuté v indexu Dow Jones stále velice vlivné a mnozí velcí investoři je mají ve svých portfoliích.

3M

3M

KOUPIT Nejlepší čas nakupovat akcie firmy byl v březnu, kdy se akcie obchodovaly za směšných 41 dolarů. Cena byla tak atraktivní proto, že 3M je jedním z nejspolehlivějších průmyslových firem ve Spojených státech, a kupovat takovou akcii za pouhý desetinásobek předpokládaného zisku na akcii za rok 2009, to byla zkrátka trefa. 3M oznámila za 2. čtvrtletí pokles tržeb o 13 procent, ovšem navýšila odhad na celý rok. Přesto ovšem akcie zůstává dlouhodobě zajímavá pro nákup.

ALCOA

Alcoa

KOUPIT

Akcie výrobce hliníku jsou přesně na takové úrovni, aby byly atraktivní pro kupce vysoce cyklických titulů – ztrácejí 71 procent od svých maxim a jsou blízko historickému dnu. Je však potřeba se neukvapit. Zisky firmy přijdou s obnovením síly ekonomiky. Analytici očekávají ztrátu 1,01 USD na akcii za celý rok 2009, ale příští rok by se měla do účetnictví firmy vrátit černá barva.

reklama
reklama