Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností II.

| Andrej Rády

Dow reprezentuje americký akciový trh déle než celé století. Aktuální situace 30 firem v tomto indexu a jejich aktuální investiční doporučení může být pro investory nápovědou, jak se zotavující se ekonomika může vyvíjet v dalším období.

Walt Disney

walt disney

KOUPIT

Tržby zábavních parků klesly ve třetím fiskálním čtvrtletí o 9 procent. Naštěstí ani během recese neklesá obliba sportovních televizních přenosů. Stanice ESPN zažívá boom, a tak se v uplynulém období mediální síť podílela 70 procenty na operativním zisku celé společnosti. Disney tak odolává recesi poměrně dobře – P/E ratio okolo 15, založené na odhadech zisku pro rok 2009, je výrazně pod historickým průměrem.

Dupont

Dupont

DRŽET

Chemický gigant prochází těžkým obdobím snižování nákladů, které má Dupontu pomoct zvládnout dopady krize. Ovšem zotavení ekonomiky se už, zdá se, promítlo do ceny akcie, která od začátku července narostla o více než 30 procent. Firma navíc možná bude muset hýbat s dividendou (dosud 1,64 dolaru, tedy cca 5 procent ceny akcie), pokud se před finálním zotavením ekonomiky situace ještě zhoupne dolů.

ExxonMobil

ExxonMobil

KOUPIT

ExxonMobil je jedna z nejbezpečnějších možností investic do energetického sektoru, nehledě na vývoj ceny ropy. Firma je dostatečně velká a správně vedená, takže je stále na špici pelotonu. Program zpětného odkupu akcií sice trochu ztrácí dech, ale dividenda 1,68 dolaru (2,4 procenta ceny akcie) je pravidelně navyšována.

reklama
reklama