Je kolaps na akciových trzích aktuální? 10 argumentů pro pesimisty.

| Andrej Rády

Jaký bude další vývoj na akciových trzích? 10 argumentů pro ty, kteří vidí trhliny v letošním prudkém posilování světových burz.

1. Insideři prodávají

Lidé přímo ve firmách znají nejlépe pravý stav vlastního byznysu, vlastní společnosti. A rychle pochopili, že trh je hladový po dalších akciích. Insider selling dosahuje extrémních hodnot. Investiční bankéři, kteří donedávna neměli co dělat, mají najednou před sebou proudy akcií směřujících na trh. Ten se tak může hodně rychle nasytit, nabídka akcií se vyrovná poptávce, a cena půjde dolů.

Proč to tito insideři dělají? Prodávají, dokud někdo kupuje. Takže nehledě na to, co říkají „odborníci“ z Wall Street, pravidlo je jasné – pokud by měl pokračovat býčí trh, insideři budou nakupovat, ne prodávat vlastní akcie.

2. Rally plná shortování, nízkých objemů a zkrachovalých firem

Letošní rally byla hodně prudká, ale ne úplně zdravá, protože ji kromě jiného umožnila kombinace nízkého objemu obchodování a krátkých pozic. Týkalo se to zejména rizikovějších a méně kvalitních akcií. Investoři se se svými penězi stahují z trhu, a navíc ti, kteří zůstávají, se ze záhadných důvodů soustředí na odpadky typu Fannie a Freddie, AIG nebo Lehman Brothers.

Spíše než zdravý růst tak sledujeme zběsilé nakupování, podobně jako v roce 2000 na technologické burze NASDAQ. Tehdy investoři dali na to, jak jsou které stránky oblíbené, spíš než na to, kolik vydělávají. Dokonce i rozumnější investoři tehdy zapomněli na to, že zisk jsou náklady odečtené od výnosů, nic jiného. Nemysleli na solidní základ a dlouhodobý růst firem. Víme, jak to tehdy dopadlo.

3. Býčí nálada a psychologie trhu

Analytici se shodují na tom, že krátkodobě trhy porostou a dlouhodobě klesnou, a to na základě zmíněné nákupní horečky, která nemůže vydržet věčně. Každý chce stihnout vydělat, než bublina splaskne. Ale pokud jste to nestihli, máte už smůlu. Nakupovat jste měli, když byl index S&P na 666 bodech a Wall Street Journal nabízel titulky jako „Dow 5000 bodů“. Dalo se ještě naskočit při S&P kolem 800 bodů, ale teď, kdy je trh někde kolem 1050, by se mělo začít prodávat.

Bez ohledu na technické indikátory je dobré prodávat. Ceny akcií většiny firem jsou nad svým klouzavým průměrem, což znesnadňuje orientaci a zakrývá špatná fundamentální data. Burzám se tak daří ignorovat špatné zprávy, například o nezaměstnanosti, HDP, a podobně. Ve chvíli, kdy jsou akcie hodně přeceněné, může býčí nálada hodně rychle zmizet. A krátkodobý růst se stane minulostí. Trhy si teď tančí v říši fantazie, podobně jako lidé na Titaniku v momentě srážky s ledovcem.

reklama
reklama