Portfoliomanažeři fondů se připravují na výprodeje

| Jana Horáčková

Investoři se radují. Recese končí, analytikové zvyšují své odhady hospodářských výsledků firem a americký akciový index Standard & Poor's 500 vzrostl od března o skoro 60% a Dow Jones včera zlomil 10000 bodů. Čeho se tedy přední manažeři fondů tak bojí?

Rally, která se na trhu v posledních měsících dostavila, podle nich zašla příliš daleko a měla by být nyní vystřídána výprodeji.

JOHN HUSSMAN

prezident Hussman Investment Trust

Za první čtvrtletí roku 2009, kdy S&P 500 spadl o 12,7%, zvýšil John Hussman hodnotu portfolia společnosti Hussman Strategic Growth Fund o 7%. To nebyl výsledek skvělého výběru akciových titulů, ale zajištění portfolia opčními kontrakty.

Opce

poskytují držiteli opce (kupujícímu) právo, ale nikoli povinnost v daném okamžiku, za předem stanovenou cenu bud koupit(call) nebo prodat (put) předmět budoucího obchodu např. akcie, burzovní index, komodity

Hussman prodává call opce a nakupuje put opce na americké akciové indexy S&P 500, Russell 2000 a Nasdaq 100. Tak jako na začátku roku 2009, zahedguje(zajišťuje) celkovou dolarovou hodnotu svého portfolia.

Výsledně vydělá nebo prodělá rozdíl mezi zisky z akcií a ze zajištění. Když tedy jeho akcie od ledna do března vzrostly o pouhých 1,45%, celkově byl jeho fond v 7% zisku díky poklesu trhu o 11%.

V březnu nakoupil call opce a spekuloval na růst trhů. V září je ale prodal s tím, že je trh překoupený. Akcie teď nejsou levné a nízký objem ukazuje na to, že spoustu investorů raději stojí stranou a vyčkávají. Ekonomika na tom přitom ještě není dobře a rally by tedy podle Hussmana měla skončit.

BARRY JAMES

prezident James Investment Research

Překoupený trh (overbought)

termín z technické analýzy burzovních grafů; když se oscilátor dostane na horní limit, naznačuje překoupenost, tj. vyčerpání poptávky a blížící se korekci nebo konsolidaci na rostoucím trendu

V březnu začal Barry James, prezident firmy James Investment Research, kupovat akcie podle toho, co ukazovaly technické indikátory. Ty sice řeknou co se stane, ale ne kdy se to stane. James proto pokračoval v dalších nákupech a v dubnu a v květnu už se dostal do více než 20% zisku.

Stejně tak jako Hussman, i James si myslí, že jsou trhy překoupené. V minulých rally byly trhy na vrcholu, když 70% akcií bylo obchodováno nad 50-ti denním klouzavým průměrem. Nyní je to už 90% akcií. Navíc investiční sentiment se od března změnil. Pouze necelých 30% investorů si nyní myslí, že by se na trhu mohl brzy objevit další pád, což není dobré. Sám James odhaduje v následujících několika měsících minimálně 20% pokles.

  • 1
  • 2
reklama
reklama