Akciové trhy: Návrat k riziku

| Vladimír Hobza

Investoři na akciových trzích by měli být spokojeni. Akcie zažily v posledních šesti měsících 60% růst. Také FED přišel na začátku měsíce s prohlášením, že ekonomická aktivita nabírá na síle. Takovýmto pozitivním jazykem americká centrální banka už dlouho nemluvila. Ale nejedná se o bublinu, která brzy splaskne?

Ale Crispin Odey, jeden z nejrespektovanějších Londýnských manažerů hedge fondů, vidí současnou situaci poněkud jinak. Svým klientům a také do Financial Times napsal, že akciová rally se dostává do fáze bubliny. Své tvrzení zdůvodňuje tím, že trhy byly zkreslené záměrnými snahami vlád zlevnit půjčování peněz nakupováním dluhopisů - neboli přístupem označovaným jako kvantitativní uvolňování. Dále Odey říká: „Kvantitativní uvolňování bude muset někdy skončit, ale dokud tomu tak není, je tím podporován býčí trh a investoři si mohou užívat rally.“

Investiční bubliny

To připadá mnohým alarmující. V historii bylo několik silných rally, které následovaly po velkých akciových výprodejích. Přesto nejsou dlouhodobá maxima z roku 2007 na dosah. Při užití běžných oceňovacích metod lze usuzovat, že akcie nejsou tak drahé, jako byly při minulých investičních bublinách. Je také jednoznačné, že prudký pád z konce loňského roku byl zastaven. Zároveň FED naznačil, že úrokové míry zůstanou ještě dlouhou dobu nízké, což je dobrou příležitostí pro riziková aktiva, ke kterým akcie patří. To odůvodňuje prudký růst cen akcií od března, kdy to vypadalo, že jsme na pokraji druhé velké hospodářské krize

Stále je však potřeba zkoumat, zda se opravdu jedná o skutečný růst nebo jen bublinu. Rally nastala v době, kdy je hospodářský růst mírně nad nulou a nezaměstnanost stále roste. Americký akciový index S&P 500 je již nad hodnotou, kterou pro Wall Street do konce roku předpovídalo 9 z 10 stratégů. Vynořují se obavy, že spotřebitelské výdaje nebudou tak vysoké, pokud se američtí spotřebitelé nevrátí ke svým původním nákupním zvykům, kvůli vysoké nezaměstnanosti a dluhům, které musejí splácet.

K tomu přispívají obavy, že v Číně byl zdroj růstu dosažen pouze ukládáním peněz do akcií. Čínské akcie byly v září pod velkým výprodejním tlakem, když tamní úřady naznačily omezování půjček. Dále může být znepokojující, že rally přišla s příliš velkou rychlostí. Z historického hlediska byly velké propady vždycky následovány velkým růstem. Ale když se podíváme například na index S&P500, je současná rally silnější než všechny předchozí, které následovaly po dosažení dna v letech 1932, 1974 a 1982.

reklama
reklama