PGE: Sázka na atraktivní investiční příběh

| redakce

Líbí se vám akcie ČEZu, ale raději byste zkusili obohatit vaše portfolio o něco neokoukaného, ale zároveň ze stejného oboru a se solidním hospodařením? Zajímavou investiční příležitost, také pro drobné české investory, představuje aktuální úpis akcií energetické společnosti PGE na varšavské burze.

Petr Novák

PGE je pro většinu drobných českých investorů neznámou polskou firmou, ale jelikož je na varšavské burze možné investovat také prostřednictvím českých renomovaných makléřských firem, tak není problém si jejího právě probíhajícího úpisu akcií zúčastnit.

O představení PGE, včetně přiblížení jejího hospodaření a příležitostí, ale i nástrah investic do IPO (primárního úpisu akcií) této firmy jsme požádali Petra Nováka, který je energetický analytik v Atlantik FT.

PGE. Co to je za firmu, kde působí a kdo je její konkurencí?

PGE je jediná integrovaná energetická společnost v Polsku a podle velikosti majetku zároveň největší polská energetická společnost. Regionálně podniká ve východní části Polska. Velikostí svého instalovaného výkonu, počtem zákazníku a modelem podnikání je PGE prakticky shodný s ČEZem.

velikostí svého instalovaného výkonu, počtem zákazníku a modelem podnikání je PGE prakticky shodný s ČEZem

Instalovaný výkon činí 12,4 GW (pozn. ČEZ má 12 GW v ČR), což znamená 42% podíl na trhu s výrobou elektřiny v Polsku. PGE vyrábí elektřinu hlavně z uhlí: hnědouhelné elektrárny mají 53% podíl na celkovém instalovaném výkonu, podíl černouhelných elektráren dosahuje 30% a zbylý výkon připadá na vodní elektrárny.

Výhodou PGE je, že vlastní hnědouhelné doly a není tak vystavena fluktuacím na trhu s uhlím.

výhodou PGE je, že vlastní hnědouhelné doly a není tak vystavena fluktuacím na trhu s uhlím

Naopak nevýhodou je velká emisní náročnost uhelných elektráren, kterým nestačí příděl volných povolenek na CO2 na období 2008-2012. Jen v roce 2008 byla společnost v 10% deficitu. Emisní koeficient PGE tak dosahuje 1,1 tCO2/MWh, ačkoliv průměr v sektoru se pohybuje kolem 0,6 tCO2/MWh. Díky instalaci nových účinnějších zdrojů by se však měl emisní koeficient snížit.

Proč jde PGE "vůbec" na burzu?

PGE upisuje nové akcie, aby získala finanční prostředky na investice do nových elektráren s vyšší účinností, čímž by emitovala méně emisí CO2. Celkový výnos by měl dosáhnout 5 mld. polských zlotých. Je to celkově velká emise akcií v energetickém sektoru.

Kolik akcií společnost PGE upisuje, kdy úpis probíhá a za jakou cenu se dají nakoupit?

Upisuje se celkem 15% podíl na společnosti, formou úpisu nových akcií. Je třeba ještě upozornit, že pro drobné investory je počítáno jen s 10% úpisu. Zbytek by měl být pro institucionální investory (např. fondy, pojišťovny, banky).

Cenové rozpětí úpisu: 17,5-23 PLN (pozn. 1 PLN = 6,19 CZK)

Podání nabídek pro individuální investory do 27.října do 12:00

podání nabídek na IPO společnosti PGE je pro individuální investory do 27.října - 12:00 hod

Stanovení ceny úpisu a rozdělení akcií: 27. října

Začátek obchodování: 6. listopadu 2009

reklama
reklama