Ztracená dekáda investování do akcií

| redakce

Finanční poradci, makléři, privátní a bankovní poradci nám celou dekádu prodávali příběh o trvalé hodnotě akcií a nemovitostí, píše ve svém komentáři David Weidner, redaktor deníku Wall Street Journal.

Ale jsme zpátky, kde jsme byly v březnu 1999, prosinci 2003 a na dalších několika meznících mezi tím. Řeč je o hodnotě amerických akcií, měřených indexem Dow Jones, který se minulou středu dostal nad 10000 bodů.

Poprvé po dlouho době se znovu díváme na Dow nad 10000 body. Otázky však zůstaly stejné jako před lety. Je to je dočasný skok nahoru nebo si Dow dělá základy pro nové maxima, které přijdou v budoucnu?

Jestli nás minulá dekáda na akciových trzích něco naučila, tak jestli je hodnota Dow 9999 nebo 10001 bodů, tak to indikuje s velkou jistotou jedinou věc - a to že tam Dow už příští den nebude. Proto je „byznys predikování“ vývoje na trhu lepší nechat těm naivním natolik, aby si mysleli, že to fakt dokážou.

Pro ty z nás, kteří ve finančních mediích sledují trh a milují velké zprávy jako např. že index dosáhl kulatého čísla je to velká událost - něco jako když jmenují nového papeže nebo prezidenta, protože se to moc často nestává.

Dow Jones historický

Wall Street pomáhá mediím a rád vytváří mínění, které neexistuje. Říkáme, že Dow zlomil desetitisícovou psychologickou bariéru, ale je zde ještě jiný význam této psychologické hantýrky? Co to vlastně přesně znamená? Našli jsme „někde uvnitř“ svého býka nebo medvěda?

Ve vlastním alternativním a univerzálním použití dává všechno smysl. „Nahoru je dolů a k poklesům nedochází“. Poslední dekádu jsme roztáčeli akciová kola, ale nakonec jsme zůstali chodit na jednom místě, a to i přes to, že se Dow zahoupal ze svých maxim 14 164 bodů v roce 2007 ke svým minimům 6547 v březnu 2009.

Kurzové otočky sice nejsou tak dech beroucí, protože se jedná stále o malý rybník třiceti společností, které tvoří index Dow Jones. Ale i pohled na graf indexu S&P500, který má daleko širší záběr do amerického korporátního světa ukazuje, že volatilita (kolísavost) je i tam stejně extrémně vysoká.

reklama
reklama