Jörg Krämer: Akcie stále nejsou drahé

| Jaroslav Matyáš

Je ekonomické oživení v Německu skutečně reálné? V jaké kondici je střední a východní Evropa a do čeho je vhodné právě nyní investovat? Otázky pro Jörga Krämera, hlavního ekonoma německé Commerzbank v exkluzivním rozhovoru pro investicniweb.cz

Jörg Krämer

Jak hodnotíte současnou ekonomickou situaci? Je ekonomická krize za námi?

domnívám se, že v Německu uvidíme silný růst nejen ve třetím, ale také ve čtvrtém kvartále letošního roku

Recese v Německu definitivně skončila. Znovu se začínají rozjíždět investice, které firmy rušily po pádu Lehman Brothers. Domnívám se proto, že uvidíme silný růst nejen ve třetím, ale také ve čtvrtém kvartále letošního roku.

Abych pravdu řekl, tak tempo růstu se zvyšuje velmi rychle. Podobně jsou na tom ale i další státy západní Evropy. Odhadujeme, že Německá ekonomika poroste v roce 2010 zhruba dvouprocentním tempem. Toto číslo však nelze přeceňovat - nesmíme totiž zapomenout na téměř pětiprocentní propad, který máme za sebou.

I přesto, co situace na trhu práce? Nečeká Německo vlna propouštění?

Problémy s nezaměstnaností nás jistě čekají. Podle oficiálních statistik jsme totiž od loňského podzimu nezaznamenali nějaký výrazný nárůst lidí bez práce. Za to mohou hlavně zkrácené úvazky, které tyto statistiky deformují.

Taková situace na trhu práce ale není dlouhodobě udržitelná. Řada firem se totiž i nadále potýká s nedostatkem zakázek, aby mohla dát práci všem svým zaměstnancům. To je dříve nebo později přinutí propouštět. Proto čekám signifikantní nárůst nezaměstnanosti v několika příštích měsících.

  • 1
  • 2
reklama
reklama