Mýty z akciových trhů odhaleny!

| Tomáš Poděbrad

Současná situace na trzích je pro řadu investorů prvním střetnutím s něčím silnějším, než je jejich schopnost předvídat, jakým směrem se budou trhy vyvíjet a kam dobře vložit peníze.

Kromě aktuální rychlosti propadu, nebo růstu, ať už akciových trhů, komodit, měn, nebo čehokoli jiného, jim také pomáhá důvěra v něco, co nemusí být až tak úplně pravda. To něco jsou analýzy, tiskové zprávy atd., které je ovlivňují v mnoha úsudcích. Současné ekonomické dění a vývoj na trzích provází řadu mýtů, kterým je dobré se vyvarovat.

Rychlost a síla půl roku trvající rally je nebývalá

Nejenom, že tato rally není jedinečná, ale v historii můžeme najít přinejmenším jednu, která jí je velmi blízko. Jedná se o drtivou rally z roku 1937 - 38. Porovnání růstových období – zářijového až lednového z přelomů let 1937 a 1938, a z březnového až říjnového období letošního roku, je zřejmé, že se setkáváme s podobným, né li stejným, průběhem. Pokud se i nadále budeme držet scénáře z roku 1938, je současná rally skoro u konce.

Dalším příkladem může být období růstu z let 1974 – 75. Pokud bychom se řídili podle tohoto scénáře, čekala by nás v nadcházejících týdnech prudká korekce a trhy by opět propadly. Ovšem vzniklo by dost místa pro novou rally. Nelze ovšem spekulovat o tom, že by současná rally byla něčím neobvyklým.

Kolaps amerického dolaru

dolarový index

Ne tak úplně. Je zřejmé, že pozorujeme určitý svažující se trend ve vývoji americké měny. Od března, kdy dolar začal klesat, dosáhl na historická minima vůči mnohým světovým měnám a zlatu. Pomohl také k růstu rizikovým aktiv (typů investic), jako jsou akcie, nebo komodity. Ovšem podle dolarové indexu (U.S. Dollar Index) je jeho hodnota na úrovni, kde se nacházel před rokem, a kde pobyl většinu roku 2008. Dolar sice není "stoprocentně silný", ale abychom v současnosti mluvili o krizi amerického dolaru, k tomu má ještě hodně daleko. Prostoru a času pro růst má dost.

  • 1
  • 2
reklama
reklama