Wall Street: Chamtivost je dobrá?!

| Jana Horáčková

Neoficiální motto z 80. let - „chamtivost je dobrá“, by dnes mohlo být nahrazeno jiným - „riziko je špatné“. Jak velká rizika jsou dnes přítomna na Wall Street?

GREED IS GOOD = Chamtivost je dobrá

tento legendární výrok zazněl z úst Gordona Gekka (Michael Douglas) v oskarovém filmu Wall Street

Už jsme zažili situaci, kdy nikdo nechtěl riskovat. Bylo to v září 2008. Banky tehdy přestaly půjčovat dalším bankám ze strachu, že by jim nebyly půjčky splaceny. Po uveřejnění spekulací o potenciálním kolapsu začali klienti vybírat své peníze z velkých investičních bank, což pouze dopomohlo spekulacím k realitě. Cenné papíry byly považovány za něco škodlivého a obchodování se téměř zastavilo. Rok od pádu Lehman Brothers se finanční instituce staly rizikovější.

Barack Obama ve své řeči určené investičním bankéřům na Wall Street minulý týden prohlásil:

„Aby trh fungoval, tak musí ti, kdo na něm investují a půjčují uvěřit, že jejich peníze jsou v nebezpečí", a dodal: "Wall Street si musí uvědomit možné následky svých rizikových sázek, protože příště už ho americký daňový poplatník nezachrání“.

Samozřejmě moc rizika se nakonec vždycky vymstí. Příkladem je zestátněná pojišťovna AIG, která ztratila miliardy v investicích do rizikových hypoték.

Poté co krize ustoupila, je na čase se již nedívat na riziko a finanční systém přehnaně zjednodušeným pohledem. Je sice pravda, že nejbezpečnější místo pro peníze je pod matrací, ale ekonomiky by asi moc dobře nefungovali, kdyby je tam všichni dávali.

Portfoliomanažeři na Wall Street, regulátoři a ekonomové se začínají na rizika dívat jiným způsobem, než dříve.

Jakým rizikům musí dnes čelit trh ?

Dá říct, že se trh stabilizoval a další Lehman Brothers už se v nejbližší době neobjeví. Profesor Sloan School of Management Simon Johnson si myslí, že aktivity na Wall Street jsou v poslední době mnohem opatrnější.

„Pravděpodobně nebude na současnou krizi navazovat další. Lidé jsou teď opatrnější,“ uvedl. „Co se týče rizikovosti trhu, tak se nacházíme tak někde kolem roku 2004, 2005.“

Asi největší riziko celého systému je pákový efekt. Spoustu cizího kapitálu bylo použito na špatné investice. To vše se pak zhroutilo. Dále je zde velké množství rizikových služeb, dokonce více než minulý rok. Na rozdíl od služeb pro klienty jsou tyto služby “určené pro další služby.“

  • 1
  • 2
reklama
reklama