Nahoru a dolů. Na trzích roste další bublina

| Andrej Rády

Investoři nakupují akcie, zlato a ropu a ženou jejich ceny nahoru. Jako by to tady už někdy bylo.

V uplynulých měsících se investoři chovají, jako by byl rok 1999. Tehdy Dow poprvé překonal hranici 10 tisíc bodů a akcie se na dlouhá léta odtrhly od ekonomické reality. Tehdy ovšem byla situace o dost jiná. Dnes je v USA největší nezaměstnanost za poslední desetiletí, mnoho vlád je hluboce zadlužených, spotřebitelské úvěry ve vyspělém světě se zadrhly. Copak to jsou dobré signály pro světové investory?

S&P 500 v roce 2009

Je těžké najít aktiva, která nejsou od března v plusu, a to ve výrazném: S&P 500 roste o zhruba 55 procent, technologický Nasdaq o více než 60. Rozvojové země (index MSCI) si připsaly téměř 100 procent. Ceny komodit rostou napříč sektory – zlato je na historických maximech, ropa od února přidala přes 130 procent. Dokonce i americké banky, u nichž se dál živě debatuje o regulaci a státní pomoci, připsaly jako sektor přes 120 procent od březnových minim.

Realitní sektor, zdá se, zažívá nejostřejší obrat ve své historii. Index S&P/Case Shiller klesl od loňského prosince do letošního dubna o 7,2 procenta, aby do srpna naopak připsal přes 5 procent. Nemovitosti jinde ve světě také zdražují, ačkoli dál roste nezaměstnanost a zadlužení. "Znovu se hodně spekuluje. A nebude to jiné. Podle mě sledujeme novou bublinu na trhu," tvrdí sám Robert Schiller, který vytvořil index ceny amerických nemovitostí a v roce 2001 předpověděl pád trhu.

Echo-bublina

Box 1: echo-bublina

Echo-bubliny nastaly v historii už mnohokrát. V roce 1830 v sektoru britské železniční dopravy, v roce 1929 na Wall Street, po pádu technologií v roce 2001, nebo např. okolo saúdskoarabských akcií v roce 2005.

Konkrétně by se mohlo jednat o tzv. echo-bublinu, podle ekonomické definice menší bublinu, která následuje po předchozí větší bublině. Nastává právě po intervencích vlád, nalití peněz do systému a záchraně těch největších hrozících bankrotů. Spekulanti tak mohou využít velké množství levných peněz.

reklama
reklama