Akciové trhy – strategický výhled

| David Karsbøl

Jaké faktory budou ovlivňovat vývoj obchodování do vánoc a v prvním čtvrtletí roku 2010? Čeká nás obchodování v úzkém pásmu?

Shrnutí

Výsledková sezona vyhnala akcie k vyšším hodnotám a nálada na trzích směřuje k podstupování vyšší míry rizika, přestože obraty a zisky byly ve většině sektorů slabé. Protože však společnosti dokázaly opět překvapit, tak trhy zažily krátkou rally.

Přepokládáme, že index S&P se do konce roku bude pohybovat v pásmu 1050-1150 bodů a zároveň neočekáváme, že trh zažije prudký růst. Podporu pro ceny akcií tvoří nízké úrokové sazby a nárůst je limitován rostoucí mírou skepse ohledně udržitelnosti hospodářského růstu na pozadí vládních stimulů.

Krátkodobý výhled: růst

S&P se stále obchoduje nad svým 50ti denním klouzavým průměrem a náš krátkodobý indikátor ukazuje, že trh je zralý na korekci. Na druhou stranu, sentiment napříč trhy nahrává větší akceptaci rizika. Hlavním důvodem, který podporuje naše býčí (růstové) očekávání je, že uvěrové trhy se vyvíjí dobře.

Myslíme, že na indexu S&P bude otestována hodnota 1121 bodů během listopadu. Po dosažení této úrovně bude na místě opatrnost, nicméně je možné, že index ještě zkusí otestovat hodnotu 1167 bodů.

Dlouhodobý výhled: pokles

Nevěříme, že vyspělé trhy vstoupily do několikaleté růstové fáze. Stále čelí protivětru v podobě strukturálních problémů. Tento protivítr je nyní vyvážen mimořádnými politickými opatřeními, které navzdory pochybnostem zapříčinily současnou rally.

Přestože naše indikátory se začínají zelenat, stále chybí známky obratu v poptávce. Čekáme, že poptávka bude nadále slabá a to díky oddlužování, slabému pracovnímu trhu a trhu nemovitostí ( v USA). Růst zvláště v USA a Evropě bude pomalý a přestihnou ho rozvíjející se trhy a Asie.

  • 1
  • 2
reklama
reklama