James Stack: Na zisky společností se teď nedívejte

| Vladimír Hobza

Investiční expert James Stack byl jedním z prvních, kdo předvídali pád akciových trhů a nedávný medvědí trh. V devadesátých letech, když působil jako editor zpravodaje InvesTech Research, varoval před technologickou bublinou, která se může přelít do dalších sektorů a ublížit mnoha investorům. Poslední dobou zcela opustil medvědí náladu a přidává se k hlasům potvrzujícím reálné oživení ekonomiky.

James Stack

I přes pochmurné zisky společností došlo podle Stacka k opravdovému obratu a zisky na akciových trzích podle něj nebudou jen krátkodobé, ale budou pokračovat i přes rok 2010. Stack radí, aby se investoři při analyzování vývoje trhu příliš neohlíželi na současné firemní zisky.

DailyFinance: Ve zpravodaji InvesTechResearch zmiňujete, že akciový trh vede reálnou ekonomiku. Přesto mnoho zkušených investorů zastává názor, že zisky společností vedou ceny akcií.

Jim Stack: Ano, to je pravda. V případě oživení z krize to ale nastává velmi zřídka. Ve skutečnosti existuje v průměru osmiměsíční prodleva mezi koncem recese a okamžikem, kdy investoři začnou vnímat pozitivní nárůst korporátních zisků.

Proč tak velká prodleva?

Jedním z důvodů je, že každá šikovná společnost využije krizi jako příležitost ke zvýšení ziskových marží a k pročištění rozvahy. Neziskové segmenty nebo divize jsou zavřeny. Mnohá aktiva jsou rychleji odepsána a započítána jako náklad. Dopad na zisk je negativní, ale významně zvyšuje potenciál ziskovosti po konci recese.

Současná recese byla v poslední době jednou z nejdelších.

Ano, byla to nejdelší recese za posledních 76 let. Proto lze očekávat, že výrazná restrukturalizace bude mít dopad na zisky společností. A pokud by recese skončila v červnu, na základě časové prodlevy můžeme počítat s růstem korporátních zisků až v prvním čtvrtletí roku 2010. Přesto očekáváme nárůst už i v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Jaký je nyní váš pohled na korporátní zisky, když se dostáváme z dlouhé recese?

Pokud se podíváte na provozní zisky namísto vykazovaných zisků, které vykazují i odpisy spojené s recesí, jsou celkové zisky společností z indexu S&P500 o 43% pod svým vrcholem z roku 2007. Přesto akciový trh roste. Mezi jednotlivými sektory jsou velmi výrazné rozdíly. Mimo banky a volatilní komodity jsme stabilitou korporátních zisků velmi překvapeni. Některé sektory dokonce vykazují zdravou míru růstu v porovnání s „předchozím vrcholem“ z druhého čtvrtletí 2007.

  • 1
  • 2
reklama
reklama