Dow Jones: Příliš vysoko?

| Vladimír Hobza

S pondělním závěrem na 10 450 bodech dosahuje americký akciový index Dow Jones jedné z nejvyšších hodnot současného roku. Když se před pár týdny dostal poprvé od října 2008 na pětimístnou hodnotu, nebyl tento výkon doprovázen oslavami ale úvahami analytiků a investorů. Dá se růstu důvěřovat?

Je to skutečný odraz ode dna nebo něco jiného? Jsme svědky růstu nové bubliny nebo pouze malátného trhu taženého vnějšími okolnostmi?

Mnozí skeptici namítají, že hodnota indexu Dow Jones na 10 000 bodech je ve skutečnosti stejně jen třemi čtvrtinami, započteme-li od března pokles hodnoty dolaru oproti ostatním světovým měnám. Ale i při pohledu na takovou hodnotu by si mělo dát oživění chvíli pauzu.

Pomalé oživení

Zatímco recese byla oficiálně přiznána, nelze počítat s oživením ve tvaru V. A bude ještě nějakou dobu trvat, především kvůli rozsáhlosti finanční krize, která současné recesi předcházela. Dow Jones vzrostl o 53% ze svých březnových minim, zatímco index S&P500 o více než 61%. To není normální: je to příliš hodně a příliš rychle. V recesi z let 1981-82 oživla ekonomika velmi prudce. Ale na tom měl zásluhu FED, když snížil úrokové míry o více než 10 procentních bodů během jediného roku. Tato zbraň je ale už v současnosti vyčerpána.

Mnoho údajů nesouvisejících s pohybem současného trhu může představovat varovné signály. Například většina společností s lepšími hospodářskými výsledky jich dosáhla pouze na základě agresivního omezování nákladů. A tento přístup je do budoucna omezen. Obdobně přispívá například růst produktivity k nižšímu množství zaměstnaných, což následně přinese nižší počet pracovních míst a to i přes rostoucí poptávku.

Malé firmy: těžká doba

Míra nezaměstnanosti a počet zabavených domů stále rostou. Půjčky domácnostem a firmám zůstávají omezené a malé firmy jsou tím ubíjeny. Uznávaná analytička Meredith Whitneyová minulý měsíc ve Wall Street Journal poznamenala, že malé firmy nezažily ještě nikdy horší časy s financováním. Tento faktor se jakoby nezapočítal do tržního oživení. A ačkoliv malé firmy vytváří v Americe přibližně polovinu pracovních míst, nejsou vůbec zahrnuty do indexu Dow Jones. Podíváme-li se na index Russell 2000, zahrnující i malé společnosti, zjistíme, že tyto drobné subjekty nepociťují tak široké oživení jako větší firmy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama