Strategický výhled na vybrané sektory

| Mads Kofoed

Sektorovou alokaci měníme ve prospěch defenzivních sektorů, které mají beta (korelaci vývojem cen akcií daného sektoru a trhu) blízko jedné. Na zvýšení rizika se připravujeme na začátku dalšího roku. Čekáme, že trhy se budou pohybovat ve vymezeném pásmu a nepočítáme s výrazným nárůstem do konce roku.

Overweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice natolik dobré, že by měl být její podíl v portfoliu nadhodnocen.

Underweight

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice horší, proto by měl být její podíl v portfoliu podhodnocen.

Neutrální

Ve srovnání s benchmarkem jsou vyhlídky dané investice stejné, proto by měl být její podíl v portfoliu ve stejném poměru, jako je obsažen v benchmarku.

Energie: overweight

Tento sektor nabízí rekordní relativní dividendu v porovnání s výnosem podnikových dluhopisů (5,1% vs. 4,0%). Zisky společností mají potenciál k růstu. Ten je daný růstem ceny ropy.

Materiály: neutrální

Přestože sektor materiálů má šanci se vyvíjet lépe než trh v případě, že index ISM ve výrobě (index sentimentu) se pohybuje v rozmezí 55-60 bodů, dividendový výnos sektoru je vzhledem k výnosům podnikových dluhopisů nezajímavý.

Průmysl: overweight

Akcie z toho sektoru rostly pomaleji, než index S&P500 (11,18% vs. 17,35%). Vidíme však prostor pro růst a to přesto, že na současných úrovních indexu ISM se tento sektor obvykle vyvíjí pomaleji. Důvodem je atraktivní dividendový výnos v porovnání s výnosem podnikových dluhopisů.

Technologie: neutrální

Jejich citlivost na růst je velká. Oživení je však z velké části zapracované v cenách a jejich bilance jsou nadále slabé.

Zboží každodenní spotřeby: neutrální

Dividendový výnos sektoru ve výši 2,9% je nižší než výnos podnikových dluhopisů ve výši 3,7%. Díky tomu je tento sektor méně atraktivní. Navíc, pokud je index ISM na současných úrovních, tak zpravidla tento sektor nedosahuje výkonnosti trhu.

Zdravotnictví: underweight

Přestože tento sektor výrazně zaostal za indexem S&P500 ve výnosu od začátku roku (9,16% vs. 17,35%), tak neočekáváme, že by tomu mělo být pro nejbližší období jinak. Dividendový výnos ve srovnání s výnosem podnikových dluhopisů není atraktivní.

Telekomunikace: overweight

Dividendový výnos ve srovnání s výnosem podnikových dluhopisů je druhý nejvyšší (5,7% vs. 4,0%). Od začátku roku má tento sektor také výrazně horší výsledek než index S&P500 (-7,93% vs. 17,35%). Díky dividendovému výnosu čekáme obrat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama