Nouriel Roubini: Přijde další pád

| Jana Horáčková

Profesor New York University a ředitel společnosti RGE Monitor Nouriel Roubini je známý svými předpovědmi kolapsu finančních trhů pro rok 2005. Jaký je jeho názor na světové trhy, roli ropy a zlata a vliv regulace?

Nouriel Roubini

Řekl jste, že jsme si zaseli na novou krizi. Kde vidíte největší problém?

Roubini: Podívejte se na ceny komodit, třeba ropy. Minulé léto spadly ze 145$ k 30$ začátkem tohoto roku a nyní se blíží 80$. Poptávka je ale na úrovni roku 2005, přitom nabídka je pořád vysoko. Růst ceny ropy podle mě není podložen fundamenty. Samozřejmě, fundamenty se zlepšují, nastává globální zotavování. To ale vysvětluje růst ropy tak od 30$ do 50$.

Myslím, že ten zbytek je pouze spekulativní poptávka a chování stáda. Světová ekonomika se zhroutila, když byla cena ropy na 145$ a já se obávám, že to samé by se mohlo stát teď, kdyby se cena vyšplhala na 100$ z pouhých spekulativních důvodů. A to by mělo velice negativní efekt na všechny země dovážející ropu.

Dala by se podobná situace pozorovat i jinde?

Roubini: Ano, i u cen ostatních komodit, které podle mě také nejsou podpořeny fundamenty. Na trhu je už teď obrovská bublina. V USA máme nulové úrokové sazby, jinde ve světě je to taky tak. Každý si půjčuje v dolarech a vydělává na tom, protože dolar oslabuje. Potom investuje do rizikových aktiv: komodit, fondů a úvěrů. Současná bublina bude větší, než ta předchozí.

Nedala by se přílišná spekulace vyřešit regulací?

Roubini: Myslím, že o tom by se dalo přemýšlet. Většinou se nepřikláním k jakémukoliv omezování, ale myslím že výkyvy cen ropy jsou pro světovou ekonomiku velice nebezpečné. Ropa za 145$ byl důvod pro největší recesi posledních 60 let spíše, než Lehman Brother nebo další krachy. Od pádu ropy k 30$ jsme se dostali k 80$ a brzo se dostaneme ke 100$.

Pokud by byla regulace efektivní, což nevím, tak bych nebyl proti. Výkyvy cen ropy jsou nebezpečné a nepodložené. Kdyby bylo možné je kontrolovat, tak ať.

  • 1
  • 2
reklama
reklama