Prosinec na burzách: Porazí burzovní almanach zprávy z Dubaje?

| Andrej Rády

Až do konce listopadu se zdálo, že rok 2009 bude doobchodován v klidném tempu. Zprávy z Dubaje mohou tento výhled změnit. Přesto, trhy na konci listopadu vypadají ospale, jakoby investoři utrhli z kalendáře o list víc a už si užívali Vánoc.

Alespoň tomu nasvědčuje objem obchodů. Ten je podobný jako v letních měsících, tradičně velice klidných. Podprůměrné obchodování zažívají vyspělé trhy na obou stranách Atlantiku.

Americké akcie a objem obchodů v roce 2009

Podle investičních stratégů může za toto zpomalení několik faktorů. Jejich společným znakem je právě konec roku, ve kterém akcie rekordně posilovaly, což bylo po dvou letech propadu pro investory velice důležité.

Příkladem jsou manažery velkých investičních fondů. Ti se teď snaží uchránit letošní zisky, a proto nemají žádný důvod hrnout se na trh.

"Nemálo investorů letos dokázalo poměrně slušně vydělat, a není důvod, aby na tom do konce roku cokoli měnili," myslí si Graham Secker z Morgan Stanley. "Když jste v plusu, nic vás nežene, můžete v klidu počkat na další rok a s novou chutí roztočit akciovou ruletu." V aktuální situaci asi nejlepší rada pro ty, kdo věří v růst i v příštím roce.

Aktuálně trhy mohou rozhýbat zprávy z Dubaje: Dubaj a spol: co může pokazit předvánoční náladu

S tím souhlasí i další analytici. Komu se podařilo na jaře trefit začátek masivních růstů světových akciových indexů, má na konci listopadu v kapse přes 50 procent zisku, v některých případech i více.

Historie přitom radí v prosinci poměrně bez obav nakupovat. Podle Goldman Sachs je prosinec jedním z nejlepších měsíců pro evropské akcie. Od roku 1974 průměrně evropské akcie vynesly 1,7 procenta oproti průměru 0,8 procenta za všechny měsíce roku. A to platilo i v metech, kdy předchozích 11 měsíců roku bylo veskrze pozitivních.

Na burzovní almanach zřejmě nebudou spoléhat ani hedgeové fondy. Ty schopnější nebo šťastnější z nich už dokonce dosáhly svých předchozích maxim (tzv. watermarks), a mohou tak svým klientům znovu začít účtovat poplatky za výkonnost fondu. Proto mohou částečně omezit rizikovější investice, a tím se samozřejmě snižuje celkový objem investic.

  • 1
  • 2
reklama
reklama