Býci ještě neprohráli, ale mají se co ohánět

| Andrej Rády

Podle aktuálního průzkumu Big Money, který zpracoval server Barron's, téměř 60 procent profesionálních investičních manažerů věří, že rally na akciových trzích bude pokračovat do poloviny roku 2010.

Výzkum Big Money

Průzkum probíhá na jaře a na podzim mezi americkými finančními manažery. Na podzim odpovídalo celkem 111 amerických odborníků z řad soukromých investorů i správců miliardových portfolií penzijních, investičních a hedgeových fondů. Výzkum probíhal na konci září, kdy byly americké indexy na těchto hodnotách: Dow 9900, S&P 1050, Nasdaq 2100.

Stejné procento investorů bylo optimistických také v jarním vydání stejného průzkumu. Tehdy byl index Dow podle jejich názoru extrémně přeprodán, když dosáhl svých dvanáctiletých minim na úrovni lehce nad 6500 body.

Optimismus mezi manažery přetrvává i přesto, že za sebou akcie mají osmiměsíční strmý růst. Ovšem odborníci dobře vědí, že žádný strom neroste do nebe a že medvědi z trhu nezmizeli, jen si přes léto vybrali svůj zimní spánek. Výzkum se proto zaměřil nejen na důvěru v další růst, ale také na sílu tohoto růstu a hledání současných silně výdělečných pozic na trhu.

Konec recese

Americké akcie v roce 2009

Americká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla o 3,5 procenta, především díky silným vládním stimulům. Jejich dopad bude sice postupně odeznívat, podle investorů ale pomůže udržet růst na akciovém trhu do června příštího roku.

Podle býků by Dow mohl do konce letošního roku posílit o 5 procent na zhruba 10 180 bodů a pak dál až na zhruba 10 750 bodů do poloviny roku 2010. S&P 500 by mohl podle nich růst o dalších 8 procent do konce roku, a o dalších 6 procent v 1. pololetí 2010, což by znamenalo hodnotu okolo 1190 bodů. Technologickým akciím věří investoři nejvíc, a tak index Nasdaq Composite může skončit někde nad 2350 body v červnu 2010.

reklama
reklama