Jak vydělat v roce 2010: Americké akcie a dluhopisy

| Tomáš Poděbrad

Akciové trhy po celém světě zažily za posledních 9 měsíců nevídaný růst. Jen ve Spojených státech to bylo něco málo přes 60 procent. Většina investorů si tak může mnout ruce, po předchozím propadu si do jisté míry spravili portfolia. Obavy ovšem přichází s rokem 2010. Jaký bude? Udrží si akciové trhy růstové tempo, nebo bude následovat korekce?

Americké akcie jsou stále hluboko pod svými maximy z roku 2007. To však automaticky neznamená, že se mohou považovat stále za levné. Koeficient P/E u amerického akciového indexu S&P500, je už nyní 20 procent nad dlouhodobým průměrem.

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku, nižší hodnota se považuje za investičně atraktivnější

P/E

„I když se koeficient P/E dostal nad historický průměr, tak mají akcie před sebou stále prostor, kam ještě mohou šplhat“, podotkl Sam Stovall, investiční stratég u Standard & Poor Equity Research.

Kolik prostoru přesně? Už to nebudou dvojnásobné cifry, ale něco kolem 6 procent. Pokud se podíváme z krátkodobého hlediska, tak dosažení těch 6 procent nemusí být tak lehké. A to právě vzhledem k rizikům, kterým světová ekonomiky stále ještě čelí.

Analytici pro rok 2010 ale předpovídají růst provozních tržeb společností, a to o téměř 27 procent. Společnosti popohání především zlepšující se globální nálada na trzích a stále oslabující americký dolar, který dělá americké zboží levnější.

Aby zaplnily "prázdnotu" vzniklou zpomalením utrácení spotřebitelů, tak se právě americké společnosti musely začít mnohem více soustředit na export. Pokud se ale ekonomický růst mimo Spojené státy zpomalí, zisky a v návaznosti i akcie mohou klesnout.

  • 1
  • 2
reklama
reklama