Býčí trh stárne

| Tomáš Poděbrad

Na povrchu vypadá zdravě. Akciové indexy od března posilují a ekonomika se zdá být na cestě k pomalému uzdravení. Když se však analytici podívají na motor, který žene tento růst, zjišťují znepokojivé věci.

Když začíná rally na akciovém trhu, stáhne s sebou řadu firem. Nejrychleji rostou menší firmy, u kterých investoři doufají, že by mohly na zotavení zareagovat nejrychleji.

Ovšem na sklonku roku jako by těmto rychlíkům docházelo palivo. To může znamenat, že jarní býk už pomalu začíná stárnout. Investoři se ani tak nebojí, že by mělo v nejbližší době dojít k masivním výprodejům, ale tuší, že by mohly nastat problémy v průběhu příštího roku. Akcie menších společností stále zaostávají za svými říjnovými maximy.

Růst amerických akcií v roce 2009

Podobná situace je na finančních a energetických titulech. Ty sice stály za letošním prudkým růstem na burze, ovšem stejně jako akcie menších společností se ještě nevrátily na svá říjnová maxima.

Technologickému sektoru se to povedlo, ovšem růst je minimální. Akcie, které jsou závislé na globálním ekonomickém růstu, tak pomalu ztrácejí sílu. Podle většiny analytiků se tak děje především proto, že jsou aktuálně na trhu zajímavější tituly, například sektor telekomunikací a zdravotnictví.

Nadechnutí. A co potom?

Přestože americké akcie stále rostly, investoři do 21. října vybrali zisky přes 14 miliard dolarů. Řada penzijních fondů stahuje své peníze z akcií, a to vše vede analytiky k závěru, že růst na akciových trzích byl pouze ve znamení tzv. rychlých investic, které nepodporují dlouhodobý růst.

Obchodování na burze v New Yorku se za tento rok dostalo na denní průměr okolo 5,6 miliardy zobchodovaných akcií. Za poslední měsíc se ovšem denní obchodování nedostalo ani přes 4,7 miliard zobchodovaných akcií. Poslední dva měsíce roku jsou tradičné slabé. K návratu nad pětimiliardovou hranici stačila třeba zpráva o stavu zaměstnanosti, po níž optimističtí investoři hravě zobchodovali přes 6 miliard kusů akcií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama