Fortune: 10 akcií na rok 2010

| Andrej Rády

Akciové trhy pravděpodobně příští rok nezažijí tu euforii, která trvá od jara 2009. Přesto ale redaktoři magazínu Fortune našli 10 titulů, kterým by se mělo dařit bez ohledu na to, jak se budou vyvíjet trhy.

MasterCard logo
mastercard 3 roky

MasterCard

  • Tržní kapitalizace: 30 miliard USD
  • Tržby v roce 2008: 5 miliard USD
  • P/E ratio: 18
  • Dividendový výnos: 0,3 %

Na to, že je MasterCard závislá na soukromé spotřebě, se firmě v roce 2009 překvapivě dařilo. Nejen že dokázala v prvních třech čtvrtletích o procento zvýšit tržby, ale dokonce o čtvrtinu zvýšila operační zisk díky zvýšení poplatků a snížení nákladů na marketing. Firmě dokonce během recese rostl počet transakcí – lidé se zkrátka čím dál více přiklánějí k platbám kartou.

Příští rok by navíc měli spotřebitelé znovu začít více utrácet. A podle analytiků by tak měly tržby MasterCard růst ještě rychleji. Navíc na rozdíl od bank, které vydávají své kreditní karty, firmě nehrozí rizika spojená se spotřebitelskými úvěry.

Akciím se v roce 2009 dařilo. Navíc jsou podle odhadů zisku na příští rok stále velice levné – průměrná hodnota P/E je u MasterCard 27, zatímco nyní je okolo 18. Akcie by měly růst nehledě na světové zotavení, zhruba 750 milionů zákazníků je dostatečnou zárukou. Analytici odhadují růst zisku na akcii o 18 procent a růst tržeb o 9 procent.

Amedisys logo
amedisys 3 roky

Amedisys

  • Tržní kapitalizace: 1,1 miliardy USD
  • Tržby v roce 2008: 1,2 miliardy USD
  • P/E ratio: 7,4
  • Dividendový výnos: -

Akcie Amedisys stejně jako další akcie zdravotnického sektoru letos trpěly debatami o zdravotnické reformě ve Spojených státech. Klesly o 9 procent, ačkoli zisk rostl o 63 procent. To všechno v situaci, kdy se očekává do roku 2016 zdvojnásobení objemu byznysu na 51 miliard dolarů v oboru, ve kterém Amedisys podniká, tedy poskytování péče v domovech pacientů a provozování hospiců.

Investoři se obávali především toho, že 90 procent tržeb tvořily poplatky za služby, které mají být v každé verzi reformy nižší. Ovšem akcie klesaly daleko více, než by odpovídalo situaci – z průměru P/E posledních pěti let okolo 18 spadly na 7,4. "Akciím pomůže už to, že skončí nejistota," tvrdí Mustafa Sagun, investiční ředitel Principal Global Investors, jednoho z největších akcionářů firmy. "Akcie se obchodují, jako by zisk měl být poloviční." Analytici přitom předpokládají růst zisku o 3 procenta v roce 2010.

Navíc se dá předpokládat, že poplatky za domácí léčbu budou snižovány později a méně než poplatky v nemocnicích. Jsou totiž výrazně nižší. Nehledě na rozhodnutí Kongresu o reformě by měly akcie Amedisys silně růst, protože o služby firmy bude ve stárnoucí populaci stále zájem.

reklama
reklama