Co se skrývá za letošní rally?

| Andrej Rády

Za letošními růsty není nic moc jiného než psychologie trhu, ale i ta samotná může hnát akciové trhy nahoru i v příštím roce.

Americká ekonomika se potýká s dvoucifernou nezaměstnaností, velkým dluhem vlády i domácností, realitní sektor se stále jen pomalu vzpamatovává z hypoteční krize. Málokdo tak věří, že by ekonomické zotavení v příštím roce mohlo být nějak významné. Proč se ale dál daří akciovým trhům? Podle některých stratégů a analytiků jsou trhy někde uprostřed procesu nazývaného "melt-up", který má jen málo společného s reálnými fundamenty trhu.

S&P rok 2009 a přesuny prostředků v USA

"Melt-up" je rychlý a masivní nástup investorů do určitého titulu nebo typu investice vyvolaný hráči na trhu, kteří uvěří, že právě tato investice přinese výrazné zisky. Částečně jde o davové chování, částečně o sebepřesvědčovací mechanismus. Tento fenomén je poháněn touhou manažerů i drobných investorů po ziscích, kterými chtějí rychle zalepit dosavadní ztráty. Americké akcie se letos vysmály všem medvědům a připsaly okolo 60 procent od březnových minim a 20 procent od ledna.

O co se opřít?

Někteří analytici upozorňují na to, že letošní rally postrádala výraznou změnu investorského sentimentu a velkých investic do domácích (amerických) akciových fondů. Zatímco dluhopisové fondy narostly celkem o 330 miliard nových dolarů, americké akciové fondy naopak zeštíhlily o 28 miliard. Lví podíl na letošních nákupech mají velcí institucionální investoři a hedgeové fondy, drobní investoři se drželi zpátky.

Velké nadšení naopak panuje ohledně akcií v mnoha jiných zemích, s výjimkou právě amerických. Mladé trhy rostou letos rychleji než americký, a těší se i přílivu čerstvých peněz z kapes investorů. Stejně tak je zájem o rizikovější dluhopisy s vyšším kupónem. A nakonec je samozřejmě zájem o zlato, které už měsíc posouvá své historické rekordy.

Drobní investoři jsou ve Spojených státech jen o něco méně pesimističtí, než byli v březnu, kdy byl trh na 12letých minimech. A to se možná změní, protože případné pokračování letošních zisků, resp. strach z ušlé příležitosti vydělat, už budou pro investory naprosto nesnesitelné. Není náhoda, že právě v lednu hodně lidí bilancuje a uvažuje o investicích na celý další rok.

  • 1
  • 2
reklama
reklama