5 důvodů proč by měl brzy přijít výprodej

| Andrej Rády

Stratégové švýcarské banky Credit Suisse očekávají v nejbližší době výprodej na akciovém akciovém trhu. Zatím si ovšem nejsou jisti, zda půjde o začátek medvědího trhu. Proč jsou najednou tak opatrní?

Je za tím několik psychologických, fundamentálních a technických faktorů.

Podíl pesimistů mezi finančními poradci
Korekce v době optimismu

1) Medvědí nálada dosáhla úrovní svých minim z června 2004 (viz Graf 1). Panuje tedy výrazně býčí nálada. Když byl podíl pesimistů mezi finančními poradci naposledy takto nízký, tedy v letech 2003 a 2004, trhy zažily korekci o 5 procent (viz Graf 2). Je ovšem potřeba si uvědomit, že tehdy bylo daleko více optimistů, tedy býků, než dnes.

2) Roste tlak na kreditním trhu. Spready se v posledních měsících začaly zvětšovat. To není žádné překvapení, investoři zkrátka jen začali více vnímat dlouhodobé problémy se zadlužením, které jsou cítit po celém světě. Navíc zprávy z Dubaje společně s vlnou zvyšování hypotečních splátek připomínají, že kreditní krize ještě tak úplně neskončila.

V posledních třech měsících sledujeme růst ceny CDS, tedy zajištění proti úvěrovému selhání, a to především v Japonsku, které je největším světovým věřitelem. V Japonsku se ceny těchto derivátů zdvojnásobily. Překvapivě to začalo tím, že tamní demokraté zpřísnili fiskální politiku na úroveň 1,2 procenta HDP. Stejně tak se rozšiřují spready v některých evropských zemích s úvěrově horší pověstí (například v Řecku za poslední 3 měsíce vzrostly o 100 procent).

3) Míra zvyšování odhadů zisků firem dosáhla svého vrcholu. Je pravděpodobné, že také rozdíl mezi skutečnými a očekávanými zisky dosáhl svého maxima. A Credit Suisse se domnívá, že i zvyšování odhadů zisků už nebude pokračovat stejným tempem jako dosud.

  • 1
  • 2
reklama
reklama