2012: Další armagedon na burzách

| Jana Horáčková

Něco je cítit na trzích. Nová spekulační bublina? Nový býčí trend? Možná, ale potom také další pád.

Bublina

Ano, lidé opravdu chtějí nový býčí trh, novou bublinu - a také nový pád. Proč? Vždyť už je to tady. Další cyklus už nastal. Opět v americkém stylu – Američané milují výzvy a ty, kdo riskují a vyhrávají. Nikoho, kdo se stane někým. Nová větší bublina a nový pád jsou před námi.

Několik spekulačních bublin už je v pohybu. Je cítit ta samá energie jako v letech 1998, 2000 a 2007. Nikdy se nevyřešily problémy spojené s tímto šílenstvím. Současná krize byla způsobena poskytováním riskantních hypoték a vydáváním úvěrových derivátů. Dnes se situace ještě zhoršuje.

Banky z Wall Street napumpovaly do ekonomiky 23,7 bilionu dolarů z kapes daňových poplatníků. Jednoho dne to budeme muset splatit. Zatím však stačí, že se splnilo přání bank – bublina se zvětšuje.

A nejen to, zvětšuje se dokonce rychleji než v minulých cyklech. Prasknout by měla v roce 2012. Jak na tom vydělat?

Věřte býčímu trendu, ale doufejte, že budete mít dostatek rozumu k prodeji dříve, než bublina praskne. Většinu investorů totiž pohltí euforie z růstu.

Této tezi fandí i spousta odborníků a intelektuálů, např. finanční historik z Harvardské univerzity Niall Ferguson. Podle něj jsou trhy odrazem lidské psychiky a jako lidé samotní mohou trpět depresemi nebo se zhroutit.

Pět stadií praskání bubliny

Celých 400 let historie akciových trhů bylo zmítáno spekulačními bublinami. jejich trvání lze rozdělit do pěti period:

1) Změny: Některé změny v ekonomice vytvářejí nové ziskové příležitosti. Nový obrovský pád v minulém roce, nové volby, nová ideologie.

2) Euforie: Očekávání rostoucích zisků vede ke skutečnému růstu cen akcií. Důkazem je společnost Goldman Sachs.

3) Mánie a bublina: Vyhlídky jednoduchého nabytí kapitálu přitahují nové dychtivé investory a podvodníky, kteří zaplatí pokutu svými vlastními penězi. Více bublin nastane mezi lety 2010 a 2011.

4) Strach: Profesionálové vidí, že ceny akcií jsou příliš vysoké a začnou vybírat zisky. Příkladem může být Wall Street v letech 2007 až 2008.

5) Náhlý obrat a nedůvěra: Ceny akcií klesají, investorská veřejnost panikaří a hromadně prodává. Bublina praská. Pád z roku 2008 se znovu objeví v roce 2012.

  • 1
  • 2
reklama
reklama